Видният български православен духовник, Панарет Пловдивски, е епиоскоп на Пловдивска епархия.
Панарет произхожда от големия български род Мишайкови от Южна Македония. Роден е през 1805 година със светско име Петър Мишайков. Той е по-голям брат на видния български лекар и общественик Константин Мишайков.
Петър учи в гръцка гимназия в Битоля и Атина, а след това в историко-филологическия факултет на Атинския университет. Между 1843 и 1844 година той преподава в гимназията в Битоля, а след това приема духовен сан и постъпва при янинския митрополит. Издига се в църковната йерархия и през 1851 година е назначен за митрополит в Ксанти.
След 10 години, през 1861 година, в разгара на българо-гръцката църковна разпра, Цариградската патриаршия назначава Панарет за митрополит в Пловдив. Първоначално той е лошо приет от българското население в града, но през 1868 година се отмята от патриаршията и прегръща българската църковна кауза.
През 1871 година Панарет Пловдивски е делегат на Първия български църковно-народен събор. В началото на 1872 година, заедно с Иларион Ловчански и Иларион Макариополски, Панарет е заточен от османските власти в Измит, но след по-малко от месец под натиска на цариградската българска колония заточениците са освободени.
През същата година Панарет е избран за пловдивски екзархийски епископ и член на Светия Синод на новоучредената Българска екзархия.
Умира в Пловдив на 26 ноември 1883 година.
Видният български духовник Панарет Пловдивски
2012-02-14 17:44:00
fallback