Руският физик Николай Басов е роден на 14 декември 1922 година в Усман, Русия. Той е един от създателите на квантовата електроника. Завършва Московския инженерно-физически институт и работи в Физическия институт към АН на СССР, завежда лаборатория по квантова радиофизика, от 1973 г. е негов директор, от 1963 г. е професор в Московския инжинерно-физически институт.
Научните трудове на Басов са в различни области на квантовата радиофизика и нейните приложения. Той открива принципа на генерация и усилване на излъчването от квантово системи, разработва физическите основи на стандартите за честота, изказва много идеи в областта на полупроводниковите квантови генератори, изследва формирането и усилването на мощни светлинни импулси, както и взаимодействието на мощно светлинно лъчение с вещество, разработва лазарен метод за нагряване на плазмата за управляем термоядрен синтез, извършва значителен цикъл от изследвания по мощни газови квантови генератори, химически лазери, предлага нови идеи за използването на лазерите в оптоелектрониката.
Басов, заедно с А. Прохоров, създава през 1954 година първия квантов генератор на базата на сноп от амонячни молекули, а през 1955 г. предлага метод с използването на три енергетични нива за създаване на неравновесни квантови системи, широко използван в квантовите генератори и усилватели в радио и оптичния диапазон. С тези работи, а също и с изследванията на американския физик Ч. Танус се поставя началото на развитието на ново научно направление – квантовата електроника. За работите, посветени на квантовите генератори, Басов и Прохоров са удостоени през 1959 г. с Ленинска награда, а през 1964 г. на тях и Ч. Танус е присъдена Нобелова награда за фундаменталните изследвания в областта на квантовата радиофизика, довели до възможността да се създадат генератори и усилватели от нов тип – мазери и лазери. През 1957 г. Басов изказва идеята за използване на полупроводници в лазерите. Той разработва методи за създаване на различни типове полупроводникови лазери.
През 1961 г. Басов обръща внимание на възможността за използуване на лазерите в термоядрения синтез и следващите му работи довеждат до създаването на ново направление в проблема за управляемите термоядрени реакции – методите на лазерния термоядрен синтез. През 1963 г. обосновава нови методи за топлинно възбуждане на лазерни системи, малко по-късно започва цикъл от изследвания върху химическите квантови генератори и изследва стимулирането на химичните реакции с лазерно лъчение.
Николай Басов умира на 1 юли 2001 година.