Ако се попита някой мъж кой е направил първия  в света  автомобил, 9 от 10 биха отговорили, че това е дело на Карл Бенц. Някои  от по-осведомените автомобилисти дори ще отидат по-далеч, като  информират, че немският изобретател  е направил своята първа самоходна триколка през 1885 година.

Ако, обаче, се попита някоя  жена какъв е приносът не жените към епохалното техническо творение, едва ли ще се намери  и една от десет, която да е наясно с верния отговор.  Неоспорим факт, обаче, е,  че без съпругата  на Карл Бенц - Берта, името на съпруга й нямаше да влезе  в историята.

Фрау Бенц се намесва само няколко пъти, но затова пък много решително и плодотворно, в бизнеса на своя съпруг. Първия път нейните пари спасяват от фалит машиностроителната фабрика на Карл Бенц и Август Ритер в град Манхайм. През 1871 г. все още неомъжената 22-годишна Берта, по баща Рингер, е достатъчно настойчива, за да поиска и да получи от баща си полагащата й се зестра. Това дава живителна глътка  от  оборотни средства на предприятието на нейния годеник.

Година по-късно Берта се жени за Карл Бенц.  Докато броят на домочадието на двамата  съпрузи расте и броят на децата им достига до 5 на брой,   будната Берта не спира да насърчава новаторските хрумвания на своята половинка.

Така, на 29 януари 1885 година, първата самоходна триколка на Бенц била защитена с патент 37435 - своеобразно свидетелство за раждането на автомобила.  Бензиновият двигател на трицикъла с мощност ⅔ конски сили, обаче, бил твърде слаб, затова той усъвършенства колата и й монтира по-як мотор, с цели 2 конски сили мощност.  Така превозното средство вдигало 16 км/ч,  впечатляваща скорост за края на 19-ти век.

‘Каляската’ успява да спечели медал на изложението в Мюнхен през 1887 г.  Въпреки това, Бенц не правел нищо съществено, за да демонстрира предимствата на изобретението си. Точно в този момент фрау Бенц решително се намесила за втори път в делата на съпруга си.  Един ден, без да пита Карл, Берта  качила на триколката двама  от синовете си - Ойген на 15 и Рихард на 14 години и я подкарала храбро по пътя на град Пфорцхайм.  Именно там, в родния си град, Берта решила да заведе синовете си на гости на майка си.

Разстоянието от 106 км от Манхайм и Пфорцхайм била истинско  предизвикателство за  първия в света автомобил. Той имал спирачки с кожени накладки и директна, безскоростна кутия и  верижна предавка към задните колела. Така смелата Берта  предприела първото междуградско пътуване  с автомобил, обяснявайки на всички по пътя предимствата на
изобретената от съпруга й самоходка карета.

По пътя шофьорката  имала доста проблеми и повреди, но успяла да се справи с тях благодарение на своята изобртетателност и сръчни ръце.  По време на пътуването свършил  бензинът, но фрау Бенц без колебание отскочина до аптеката на град Вислох, откъдето купила  препарата лигроин /петролен спирт/.  По онова време той се използвал за почистващо средство.  След като заредила колата си, Берта продължила пътя си.  Аптеката в град Вислох пък остава в историата като... първата бензиностанция.  Лигроинът, обаче, след  известно време задръстил бензинопровода и колата спряла. Изобретателната фрау Бенц,  извадила  от косата си иглата, която придържала прическата й и я използвала, за да отпуши маркуча.

След известно време веригата на триколката се разтегнала и започнала да пада. Берта отново не се обезсърчила и потърсила ковашка работилница.  И докато  майсторът поправял веригата на трицикъла, шофьорката обяснявала на събралите се зяпачи що за чудо е сътворил съпругът й.

Преди края на пътуването, отказяали спирачките.  И понеже накладките били от кожа, проблемът бил отстранен при най-близкия обущар, който сменил протритите каишки.  Междувременно един от кабелите на бобината за запалването дал пробив.  Берта Бенц отново блестящо се справила  и с тази  повреда, като свалила ластика на  един от чорапите си.  С него увила мястото на пробива върху кабела и така възстановила изолацията му.

Първото междуградско пътуване се превърнало в истински триумф за автомобила на Бенц. След като изминала успешно  над 100 километра, съпругата на изобретателя дала най-убедителните доказателства за практичността  и предимствата на “Benz Patent Motorwagen 3’.  Осъществяването  на това пътуване осигурило несекващ поток от клиенти във фабриката  на Бенц в Манахайм.

Преди да се оттегли  вкъщи и да си гледа децата, фрау Бенц  се намесила още веднъж в делата на съпруга си. Тя го посъветвала да монтира втора предавка на трицикъла, тъй като моторът  му трудно се справял с по-стръмните изкачвания.  Така, по време на пътуването, Берта била принудена на баирите да слиза и да бута колата, за да преодолее наклона.  А ,според нея,  ‘водачът  трябва да се вози с колата, а не да я бута’. Така на визолото била монтирата първата в света скоростна кутия с две предавки.

Берта Бенц доживяла  до дълбока старост и починала през 1944 година на преклонната 95-годишна възраст.  Признателните й сънародници са й издигнали паметник в град Пфорцхайм. През 2008 година  пък,  на нейно име е кръстено мемориално туристическо трасе, което върви по маршрута й от Манхайм от Пфорцхайм. То се нарича ‘Bertha Benz Мemorial Route’  и е паметник на германската промишлена история и за приноса на една сърцата дама в нея.

Автор: Тони