Американският морски офицер, Джордж Вашингтон Де Лонг е изследовател на Арктика. Де Лонг е роден на 22 август 1844 година в Ню Йорк. Завършва Военноморската академия на САЩ, а през 1873 г. извършва първото си плаване в полярните ширини – в Бафиновия залив.
На 8 юли 1879 г. Де Лонг възглавява експедиция на яхтата „Жанета“, с цел достигане на Северния полюс през Беринговия проток и търсене на експедицията на Нилс Норденшелд. Експедицията се провежда под егидата на американския военноморски флот и е спонсорирана от Джеймс Гордън Бенет – младши, собственик на вестник "Ню Йорк Хералд Трибюн".
След като достига до Колючинския залив, на северното крайбрежие на Чукотка и разбира, че Норденшелд благополучно е продължил своето плаване, Де Лонг завива на север към полюса. На 5 септември 1879 г. , на североизток от остров Джералд, обаче, „Жанета“ замръзва в ледовете и започва дрейф на северозапад, който продължава 21 месеца. По време на дрейфа през май 1881 г. Де Лонг открива островите Жанета и Хенриета, всичките от о-вите Де Лонг.
На 13 юни 1881 година корабът е смачкан от ледовете и потъва и Де Лонг и неговият екипаж тръгват към континента с три малки лодки. Едната от лодките изчезва безследно, втората, в която е Де Лонг е отнесена от ледовете на северозапад , където на 27 юли американците откриват остров Бенет. След големи трудности останалите две лодки достигат до делтата на река Лена, но съдбата им е различна.
В мъглата се разделят и лодката с Де Лонг и целият й екипаж (12 човека, с изключение на двама човека, които са изпратени да търсят помощ), загиват от глад през октомври 1881 година по време на зимуването 1881-1882 г. Екипажът на другата лодка е спасен от местното население. Едва през март 1882 г. спасителният отряд достига до мястото на зимуване на Де Лонг, където са открити телата на загиналите и неговите дневници.
Името на Де Лонг носят острови в Северния ледовит океан, планина в Аляска, фиорд в Гренландия и три кораба от военноморския флот на САЩ.
Арктическият изследовател Джордж Вашингтон де Лонг
2012-01-24 19:21:00
fallback