Английският психолог Едуард Титченър е студент на Вилхелм Вунт. Той пренася в САЩ структурализма от психологическата лаборатория на Вундт в Лайпциг.
Предметът на структурализма е опитът. Съзнанието се определя като общата сума на опита във всеки даден момент, а психиката - като общата сума на опита през целия живот. Титченър смята, че психологията трябва да изучава обобщената човешка психика, а не отделните психики и в никакъв случай индивидуалните различия.
Структурализмът учи, че съществуват три елементарни състояния на съзнанието - усещания, образи и афективни състояния. Усещанията са основните елементи на възприятието, образите са елементите на идеите, а афективните състояния са елементите на емоциите.
Към края на живота си Титченър започва да твърди, че психологията не трябва да изучава елементите, а дименсионалните атрибути на психичния живот, които, според него, са качество, интензитет, продължителност, просторност и яснота. Той поставя под съмнение контролирания метод на интроспекцията и препоръчва по-открития, феноменологичен подход.
Едуард Титченър и структурализма
2012-01-11 16:04:00
fallback