Преди 95 години, на 29 декември 1916 година е убит Григорий Распутин. И макар че са изписани томове за живота на монаха, оказал изключително влияние върху руския императорски двор, все още фактите са странни и противоречиови.
Скандалният луд странник е повикан в царския двор да спаси от хемофилия престолонаследника на Романиви - Алексей. После той трайно се настанил в сърцето и покоите на царица Александра, а тя до края на дните си въздишала по него.
Григорий смразявал с разказите си за нов световен ред боязливите придворни велможи. Цялата фамилия Романови изпаднала изцяло под негова зависимост, а царицата-майка вярвала, че чрез него говори самият Господ Бог.
Накрая, обаче, младият княз Юсупов, решил, че трябва да се унищожи развратника, който не подбирал между силния и слабия пол. Князът успял да убеди съмишлениците си, че бисексуалният сибирски монах, води Русия към разпад. Съучастниците в заговора поканили Распаутин на вечеря по случай Рождество Христово, като му обещали там да присъства съпругата на Юсупов - Ирина, на която той бил хвърлил отдавна око.
Заговорниците заложили на силна отрова, която сложили във виното и пирожките. Ефект, обаче, нямало. Отровата, която би могла да убие 20 души, не подействала. Тогава, изнервен, Юсупов решил да стреля в гърба на монаха. Раната била смъртоносна, но когато князът извикал заговорниците да им покаже трупа, той бил изчезнал По кървавите следи открили Распутин в двора. Отново стреляли в него, а после, за по-сигурно, го душили и с въже. Накрая метнали трупа в реката.
На другия ден, обаче, когато Распутин бил открит в реката, лекарят патоанатом удивено констатирал, че тялото му било жизнено, докато плавало в ледената вода.
Защо отровата не е подействала на Распаутин? Опитали са все пак да намерят някакво обяснение. Според един английски шпионин, отровата не оказала въздействие по няколко причини. Първо, през онази нощ в Петербург било минус 30-градусов студ, което с оглед на високата влажност, довело до понижение на активността на отровата. Пирожките пък били посипани със захар, която неутрализирала смъртоносния ефект. Освен това, отровата не била чиста, а смес от цианкалий и курарин, което понижавало нейната сила.
Заговорниците не знаели, освен това, че развратникът Распутин редовно приемал противоотрова, която му давал неговият приятел Бадмаев.
И още нещо любопитно - Распутин боледувал от изключително рядка болест на кръвоносните съдове, която поддържала мъжкото му достойнство в постоянно еректирало състояние. Хитрият сибиряк решил да осребри болестта си, за да попадне не само в аристократичните среди, но и в историята на Русия.
Лекари-сексолози твърдят, че при такова заболяване болните по време на полов акт са непоносими. Распутин, обаче, ги търпял и, на всичкото отгоре, симулирал върховна наслада....
Кой е Григорий Распутин?
2011-12-29 21:14:00
fallback