Въпреки че повечето хора мразят лъжата, няма човек, който да не лъже от време на време. Ти, например, помниш ли кога за последно излъга и защо го направи? А кога за последно те излъгаха? Истината е, че всички лъжем и започваме да го правим още от 4-5-годишна възраст. Тогава лъжите не са злонамерени, просто децата се опитват да разберат кой от възрастните могат да манипулират и до каква степен.

 

С течение на времето за едни хора лъжата се превръща в част от ежедневието, а други я използват само в крайни случаи.

 

Защо лъжат хората?

 

 

Повечето лъжи са свързани с дреболии – за да избегнем наказание от учителката, че не сме си написали домашното, за да защитим нечии чувства, за да избегнем поредния скандал с гаджето и т.н.

 

Има обаче хора, които толкова са свикнали с лъжата, че я ползват за щяло и нещяло. Тях спокойно може да ги наречем „хронични лъжци“. С такива хора общуването не е никак лесно, защото не знаеш кога те лъжат и кога ти казват истината.

 

Как да разбереш дали срещу теб стои изпечен лъжец?

 

- често преглъща, докато разговаря с теб;

- докосва си устата;

- не те гледа в очите, когато говорите или пък прави точно обратното – има прекалено голям контакт с погледа. Според психолозите, когато погледът е насочен нагоре и надясно, човек лъже;

- прави фалшиви мимики;

- често си пипа върха на носа;

- нервен е;

- прекалено често мига с очите;

- поти се и се е зачервил;

- опитва се да избегне темата, като използва хумор и сарказъм;

- забавя отговорите и преувеличава;

- раменете му са свити, а ръцете и краката са му прибрани към тялото;

- променил си е тона, с който разговаря;

Автор: Ралица Солакова