България ще вземе участие днес за девети път в Европейската нощ на учените с програма в шест университетски града – София, Варна, Бургас, Пловдив, Русе и Стара Загора.

 

Европейската нощ на учените се организира едновременно в десетки градове в цял свят в последния петък на септември. В тази нощ научните институции и университетите отварят врати и организират най-различни събития.

 

Всички посетители ще имат възможност да вземат участие в научни кафенета, изложби, демонстрации, експерименти и презентации.

 

 

Програмата в столицата е част от Календара на културните събития на Столичната община и ще бъде в Националната галерия „Квадрат 500“, в НБУ, в Националното музикално училище „Любомир Пипков“, в Кирило-Методиевския научен център към БАН и в централната сграда на БАН.

 

В Европейската нощ на учените от 17.30 часа в Кирило-Методиевския научен център, намиращ се на ул. „Московска“ 13, ще бъдат представени мултимедийно научни разработки, ще се изписват икони, ще се изработват „средновековни“ свитъци и ръчно направени авторски тефтери и разделители за книги. Също така ще има конкурс на тема „Кои са Първоучителите“, предвидени са и награди и забавления за по-малките посетители.

 

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН от 19 до 21 часа ще представи създадения от изследователите Национален регистър за нематериално културно наследство. В регистъра има дейности, свързани с всички етнически и религиозни общности, живеещи на територията на страната. Той обхваща шест основни сфери на нематериалното културно наследство – традиционно пеене и свирене, традиционни занаяти и домашни дейности, традиционно танцуване и детски игри, традиционна медицина, традиционно пеене и свирене.

 

В Пловдив събитията ще се проведат в Медицинския и Пловдивския университет. В Бургас ще са в Бургаския свободен университет, във Варна ще бъдат в Планетариума „Николай Коперник“ и Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“. Програмата в Стара Загора ще бъде в Регионалната библиотека „Захарий Княжевски“.

Автор: Ралица Солакова