Наред с всички други разностранни спамове и реклами, които заливат социалните мрежи, нерядко се появяват и постове от сорта на „Сподели и ще спечелиш...“. Наградите се разпростират от рекламни чаши, през кутии, пълни с шоколади, до екскурзии за двама. За разлика от многото измамни „игри на късмета“ тук печалбите са реални. И компютърният инженер Хънтър Скот се възползвал именно от това.
Софтуерният специалист разработил„червей“, с който да открие и да участва във възможно най-много Twitter състезания. Крайният резултат възлязъл на 165 000 игри с награди. В следствие на това Скот започнал да печели по четири съревнования на ден в продължение на девет месеца – хиляда безплатни подаръци за IT специалиста. Вечният „победител“ признава, че много от тях били непотребни или дори отвратителни, така че дори и не ги взимал. Удовлетворението и гордостта му произлизат от друго – от факта, че успял да разбие системата на гигант като Twitter.
Инженерът споделя, че най-трудната част от начинанието му, била да предпази „червея“ си от банване. Социалната мрежа поставя определени граници, с които ограничава подобни „злонамерени“ дейности. Ако например нямате достатъчно голям брой от последователи, то и вие самите не бихте могли да последвате повече от 2 000 души. Не ви е позволено и да последватедруг потребител и непосредствено след това да натиснете бутона„unfollow“. Също така не можете да ретуитвате твърде често. Но със своя скрипт, написан на Python, Скот успял да балансира между Twitter забраните и да се включи във всяко състезание, което откриел.
За съжаление, печалбата не била голяма, като се има предвид ниското качество на повечето награди. Компютърният специалист не успял да се възползва дори и от най-хубавото, което получил – 4 000-доларово пътуване за Седмицата на модата в Ню Йорк. Причината – живеел твърде далече, а и таксите били прекалено големи. Но и „утешителните награди“ си стрували. Скот с радост получил каубойска шапка с автографи от актьорите на мексикански сериал.
Според софтуерния инженер малкият му експеримент потвърждава напълно това колко странни и слабо целенасочени са този вид състезания.
Автор: Кристина Кацарска,Софтуерен университет