Всеизвестен факт е, че няма човек, който да не обича да говори за себе си. Най-накрая обаче специалисти дадоха научно обяснение на това явление и откриха причината, която го предизвиква, пише в. “Daily Mail”.
За да изучат в дълбочина мозъчните реакции на един човек, когато говори за себе си, специалисти от Харвардския университет провели експеримент с участието на 195 доброволци. Всички те били подложени на функционален магнитен резонанс в различни ситуации.
Първо участниците трябвало да споделят лична информация за себе си. След това те трябвало да изкажат коментари по повод на свой приятел или роднина. И в двете ситуации доброволците били уверени, че споделената от тях информация ще бъде запазена в тайна от външни лица. На втория етап от експеримента участниците отново трябвало да споделят информация за себе си и за свои познати, но всички това се случвало в присъствието на техен приятел или роднина.
Сравнявайки внимателно резултатите, получени от функционалния магнитен резонанс в различните ситуации, изследователите открили, че мозъкът на един човек реагира различно, когато той говори за себе си или за други хора.
При споделянето на лична информация била отчетена по-висока активност в две части на мозъка - нуклеус акумбенс и вентрален дял на средния мозък. И двете се свързват с производството на химикала допамин. Той пък, от своя страна, усилва удоволствието, получавано от секса, възнаграждението и консумацията на сладки храни.
Нещо повече – учените открили, че когато човек разговаря със свои познати, неговият мозък отделя два пъти по-голямо количество допамин, отколкото в ситуациите, когато той не споделя лично информацията за себе си.
Резултатите от проучването за пореден път доказват, че човекът е „социално животно”, което има нужда от изграждане на контакти и взаимоотношения с другите. Именно тази форма на социално взаимодействие, позволяващо му себеизява, го кара да се чувства по-добре.
А вие обичате ли да говорите за себе си?