Хората, които взимат решения на гладен стомах, са по-склонни да поемат риск и да действат, без да се интересуват от опасността на последствията, смятат германски учени, цитирани от в. “Daily Mail”.
За да проверят по какъв начин чувството за глад въздейства върху мозъка и по-специално върху онази негова част, отговорна за взимането на решения, специалисти от института по невробиология „Макс Планк” провели лабораторен експеримент с участието на плодови мушици.
Именно така учените открили, че когато са гладни, насекомите игнорират заплахите от външната среда и единственото, от което се интересуват, е това, как да се нахранят. Причината за наблюдаваното явление се крие в специфични неврони, чието въздействие отслабва, когато се появи чувство за глад.
Германските специалисти смятат, че подобни реакции в мозъка могат да се наблюдават и при животните и човека. Доказателство за това са резултатите от предишно проучване, сочещи, че хората са по-склонни да поемат финансови рискове, когато са гладни.