Най-високият минимален бал за прием през тази година при първото класиране след седми клас в София е в 91-ва Немска езикова гимназия и е 34,610. "С този бал е приет последният по успех седмокласник в това училище", обяви на пресконференция началникът на Регионалния инспекторат в София Ваня Кастрева. Тя добави, че за момичетата в Немската гимназия минималният бал за прием е 35,084.

 

На второ място по минимален бал е Софийската математическа гимназия, като в нея той е 34,445 за училището, като цяло, но има разлика в приема в различните паралелки. В СМГ няма квоти за прием на момичета и момчетата и най-високият минимален бал за прием е 35,524 в паралелката с природоматематически профил и с интензивно изучаване на немски език, отбеляза Кастрева.

 

Тя съобщи, че на трето място е 73-то СОУ "Владислав Граматик" с минимален бал на училището 33,914.

 

На четвърто място по минимален бал е Първа английска гимназия - с 33,292.

 

На пето място след нея с еднакъв минимален бал са 164-та Испанска гимназия и Втора английска гимназия - с 32,928.

 

Девета френска гимназия е на шесто място с минимален бал 32,378, а след нея е 35-то СОУ "Добри Войников" с минимален приемен бал 31,390.

 

След него се нарежда 22-ро СОУ с 31,244 минимален бал, следвано от 133-то СОУ - с 30,804.

 

На десето място е Националната търговско-банкова гимназия с минимален бал 30,483, следвана от Националната финансово-стопанска гимназия с 30,184.

 

В Испанската, в Немската и в Първа английска гимназия има седмокласници с равни балове, като по закон всички те трябва да бъдат записани, както се записват и близнаците, заяви началникът на РИО.

 

Ваня Кастрева обясни, че за второто класиране седмокласниците трябва да подават заявления в училищата, в които са приети.

За третото класиране учениците участват само за прием в свободните места в различните гимназии, като трябва да подават заявления в т. нар. училища-гнезда.

 

"През тази година окачвахме, че ще има покачване на баловете за прием след седми клас и това се случи", коментира Кастрева. Тя уточни, че това е станало заради по-малкия брой ученици в седми клас, както и заради по-добрите резултати по български език и литература.

Автор: Ралица Солакова