Понякога преподавателите оценяват доста субективно своите студенти. А всички знаем, че някои от тях дори не си правят труда да оценяват човешкия труд – те взимат писмените работи, разделят ги на пет купчинки и всеки изкарва оценка според късмета си, а не според знанията, които има. Именно такива преподаватели отказват учениците и студентите да учат. Не, че човек трябва да бъде бележкар, напротив, но е факт, че се губи мотивация, когато другите се подиграват с труда ти.
Съвместна фирма на Харвардския университет и на Масачузетския технологичен институт разработи софтуер, който на мига оценява писмените работи на студентите и то обективно, пише в. “New York Times”. Учените разработили програмата въз основа на методологията на университетските преподаватели, които оценили 100 есета. Софтуерът не давал оценки, различаващи се особено от тези, давани от преподавателите, затова специалистите са на мнение, че може да се има доверие на програмата.
Системата може да се ползва и докато студентите още пишат, за да се учат от своите грешки. Така тя може да се използва както за оценяване на писмени работи, така и за обучение.
Разбира се, програмата има и своите върли противници. 2 000 от преподавателите подписали петиция срещу автоматизираната система, защото са на мнение, че машината не е в състояние да даде правилна оценка на писмените работи. За пример са дали някои от най-неконвенционалните автори, при които съществена роля играе чувството за хумор и парадоксалното мислене.
Дали софтуерът все пак ще успее да се наложи?