Философията на диетата с пет цвята е следната: ако искате да извлечете максимума ползи от консумирането на плодове и зеленчуци, трябва всекидневно да приемате най-малко по една порция храна от всяка цветова група. Петте цвята са: синьо, зелено, бяло, жълто/оранжево и червено.
История на диетата
През 1988 година Националният онкологичен институт в САЩ предоставил безвъзмездна помощ на Министерство на здравеопазването в Калифорния, за да стартира пилотния проект „Пет храни на ден за по-добро здраве“. Целта на проекта била да се насърчи консумирането на разнообразни плодове и зеленчуци. С течение на годините и други институции се включили в популяризирането на проекта и на идеята за цветната диета.
Значение
Диетата с пет цвята гарантира приемането на разнообразни храни. По този начин в организма попадат много полезни вещества, нужни за доброто здраве на човека. С балансиран хранителен режим човек може да контролира теглото си.
Наднорменото тегло и затлъстяването е сериозен проблем, който може да доведе до редица други болести като: сърдечно-съдови заболявания, рак, диабет тип 2, инсулт, артрит, сърдечно-съдови заболявания и психологически разстройства.
Характеристики
В синята група попадат боровинките, къпините, лилавото грозде, сливите, стафидите и патладжаните. Те съдържат полезни вещества като флавоноиди, фитохимикали, витамин С, фолиева киселина и полифеноли.
Бялата група е съставена от зеленчуците чесън, лук, карфиол и картофи. За бели плодове се водят бананите и крушите.
В червената група попадат доматите, динята, грейпфрутите, малините, червените ябълки и червеният боб. Тези храни съдържат антиоксиданти и антоцианини.
Зелените зеленчуци и плодове са: спанак, листни зеленчуци, краставица, зелена ябълка, киви и пъпеш. Те са богати на фитохимикали, витамини, минерали и фибри.
Жълти/оранжеви плодове и зеленчуци са: морковите, сладките картофи, тиквата, прасковите, портокалите, папаята и ананаса. Те съдържат бета-каротин, витамин С, витамин Е, фолиева киселина и биофлавоноиди.