Минаха матурите, мина балът и сега зрелостниците се чудят накъде да продължат. Едва ли са малко тези, които все още не са наясно с какво искат да се занимават, след като завършат. В повечето случаи не сме запознати в даден университет какво точно се изучава и дали ще е интересно за нас. 

 

Преди да хукнеш да се записваш някъде, проучи следните неща:

 

1. Каква е реализацията на вече завършилите студенти от този университет

По принцип всеки кариерен център във висше учебно заведение може да предостави такава информация.

 

2. Има ли връзка с международни университети и възможен ли е обмен

Повечето университети у нас си сътрудничат с висши заведения в чужбина. Това е една много добра възможност и за CV-то ти и в лично отношение. Много работодатели гледат по-добре на теб, когато в автобиографията ти е споменат чуждестранен университет. Другият плюс е, че имаш възможност да поживееш няколко месеца в друга държава и да се запознаеш с нови хора.

 

3. Престижен ли е университетът в очите на обществото

Както средните училища, така и университетите се делят на по-престижни и не толкова елитни. Разпитай твои познати, разрови се в Интернет и разбери какво е реномето на въпросния ВУЗ.

 

4. Ако имаш възможност се разходи до университета и провери каква е материалната база

Ако един ВУЗ е добре поддържан и разполага с много удобства, това значи ръководството се грижи за студентите си и ги мотивира. Има ли са модерни технологии в преподаването, интерактивни дъски, компютърни зали – независимо от насочеността на университета връзката с IT технологиите винаги е признак за модерна институция.

Автор: Николета Гусева