В днешно време почти няма ученик/студент, който никога да не е преписвал по време на контролно/изпит.

 

Сигурно си мислите, че пищовите са измислени от двойкаджии, които ги мързи да учат и искат да минат лесно. Е, това не е вярно. Те са дело на крал Карл Велики, живял в края на VIII век, известен като един от най-могъщите хора на Западна Европа. Той не е могъл да чете и пише, но въпреки това е успял да разшири границите на Франките двойно. Това станало, благодарение на неговите пищови – на едно листче е имал написано своето име и нарисуван подписа му, които старателно преписвал, когато трябвало да подписва държавни документи.

 

Има голямо разнообразие от пищови. Вижте кои са най-използваните видове:

 

Обикновен – представлява мъничко листче, на което с дребен шрифт пише някаква информация. Този пищов обикновено се слага под листа, когато започне контролното/изпита.

 

Книжен – този пищов представлява директно скъсани листа от книги. Вече не се използва, защото учениците/студентите ксерокопират материалите, като ги правят с изключително дребен шрифт. Книжният пищов не е удобен за преписване, защото е доста голям, но пък човек не губи време да го изготвя.

 

Хармоника – това е един от най-използваните и любими пищови. Това е лист, който е нагънат на хармоника, като размерът му е от няколко сантиметра до безкрайност. Много е удобен за преписване и при нужда е лесен за криене.

 

Царски пищов – този вид пищов се използва, когато ученикът/студентът има да развива тема. Изготвянето на такъв пищов изисква доста време, но не представлява опасност по време на контролното/изпита. Основният му недостатък е, че не може да се използва, ако преподавателят се подпише на листата, знаейки, че е възможно някой да има такъв пищов.

 

Невидим царски пищов – той пак е приготвен предварително, но се слага под листа хартия и се започва преписването отгоре.

 

 

С помощта на храни/напитки – възможно е човек да си направи пищов, който да прикрепи към пакет от солети, бутилка от Coca Cola и т.н. По този начин по-лесно и спокойно ще може да преписва.

 

Чрез микрослушалки – в днешно време това е един от най-използваните начини за преписване. Някои ученици/студенти смятат, че учат безполезни предмети и затова предпочитат да препишат по тях по време на контролно/изпит. Те им осигуряват високи оценки, особено ако се пише тема и някой диктува от другата страна. При тест не е сигурно каква ще бъде оценката, освен ако диктуващият не е навътре с материала. Учениците/студентите, които използват микрослушалки предават бързо, защото батериите им издържат около 60 минути.

Микрослушалките биват два вида – тип тапа или магнитна. Повечето слушалки са в телесен цвят и се забелязват трудно, но не е изключено някой бдителен преподавател да я види, особено ако е в ухото на някое момче. При момичетата с дълги коси, това няма как да стане, освен ако не се иска от тях да си ги вържат.

 

Почти всеки е преписвал поне веднъж в живота си, но запомнете, че от това няма смисъл. По-добре седнете и си научете, колкото и безсмислен да ви се вижда материалът. Няма нищо по-хубаво от това човек да има богата обща култура. Никоя информация няма да ви бъде излишна. Учете старателно и не се опитвайте постоянно да минавате по лесния начин, защото след време това може да ви струва скъпо.

Автор: Ралица Солакова