Отговор дава новият Наръчник на съвременния европейски тийнейджър, изготвен от ученици в Пловдив.
Какво е най-голямото притеснение на европейския тийнейджър? Този въпрос зададоха на своите съученици 14-те средношколци от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив на пресконференция. На нея те представиха резултатите от проекта „Наръчник на съвременния европейски тийнейджър“, който разработват по Европейска програма за младежки обмен „Еразъм +“ в партньорство с ученици от средното училище на област Лоймаа във Финландия и любители актьори в аматьорския театър там. „От мама, от родителите, да не му свърши батерията или да не спре интернетът“. отговориха присъстващи и залата избухна в смях.
Участниците в проекта заявиха, че и те са давали различни отговори по време на пребиваването си в Скандинавската страна, където в периода от 14 до 23 октомври 2016 г. се включиха в 10 работилници – за народни танци, изготвяне на добра презентация, кулинарно майсторство, режисура, актьорско майсторство, грим и прически. В заключение направиха представление на най-доброто от всяка работилница пред местната публика.
Днес възпитаници от специалностите „Актьорско майсторство за драматичен театър“ и „Осветителна и озвучителна техника“ прожектираха най-добрите си творби, изработени там, в които младите таланти се изявяваха като балетисти, мимове, актьори и режисьори на филми в жанровете хорър, комедия и драма. С това показаха, че са се справили отлично с всички творчески задачи.
Идеята на проекта, ръководен от финска страна от Мерикерту Мутала, е младежите участници в него да създадат наръчник, който да включва техният опит, наученото и придобитите умения по време на провеждането му. Основната тема е да открие и да представи на младите европейци начина на живот на други страни и да отправи предизвикателства към тях, особено от гледна точка на финландските и българските младежи.
Основната цел на проекта е да вдъхне кураж на младите хора да пътуват, за да опознават различни държави, техните народи и култури, да не се притесняват, дори да не знаят чужди езици, но да не спират да учат, посочиха Марин Неделчев, Елена Манолова и Теодора Христоскова – ученици от 11 клас в специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“. Те подчертаха, че финските им връстници показали уважение към нашата култура и традиции.
По време на проекта младежите трябваше да открият общите и различните черти помежду си и да посочат силните и слабите си страни и с какво работата им по този проект допринесе за някаква промяна. Имаха за задача също да посочат добрите възможности, които са намерили при общуването си с тийнейджъри от другата страна, да споделят какво е да си подрастващ в България и във Финландия и да посочат няколко положителни и отрицателни страни на европейския тийнейджър.
Пловдивските ученици споделиха, че са впечатлени от широкото приложение на високите технологии в образованието във Финландия. Нищо не пишат на хартия, всички решават тестовете си през смартфони или таблети, като на децата от долните класове се предоставят от училището. Учителят преподава на интерактивна дъска. Това има и негативна страна – губи се живата връзка между ученика и учителя, смятат нашите тийнейджъри.
Школото има богата библиотека и интернет, за да могат някои от тях да четат литература online, разполага с голяма спортна зала, стадион, игрище, басейн, пътеки за бягане през лятото или за ски – зимата. В него се обучават 260 деца, които се ширят в огромна сграда, която предоставя и кътове за самоподготовка. В столовата за всички е осигурена безплатна храна, като се сервират само традиционни фински ястия.
Автор: Ралица Солакова