Защо китайските декоративни мишлета стават все по-популярен и предпочитан домашен любимец? Може би няма да успеем да отговорим на тези въпроси с цялата конкретика, с която бихме желали, но тези гризачи са привлекателни с дребните си размери, непретенциозното си поведение, различна окраска и благ нрав. Всички любители на гризачите, както и хората с ограничено свободно време и заето ежедневие могат да се радват на такива алтернативни домашни любимци, изискващи малко обитавано пространство и не много грижи.
Какво представляват китайските декоративни мишлета? Дребни по размер бели мишки с черни петна по задната част на главата и врата, по предните крайници, около опашката и по задните крака, понякога имат петна и по гърба, рамената, муцунката. Ирисът е тъмен, за разлика от белите лабораторни мишки с червени очи.
Как се отглеждат? Китайските мишки нямат особени изисквания към пространството. Лесно могат да се гледат и в по-малък съд - пластмасова кутия, аквариум, клетка за гризачи и др. В клетката им е необходим достатъчно дебел слой дървени стърготини, в който през деня спят заровени, къщичка за укритие, която може да направите сами от подръчни материали или да им купите от някой зоомагазин, хранилка и поилка.
Поведение на гризачите. Китайските мишки, както повечето гризачи, са нощни животни. Денем прекарват повечето време в сън, заровени в дървените стърготини, или в своето укритие, като често се събуждат, само за да похапнат. Изключително социални са. Когато женска забременее, всички мишлета в общността полагат грижи за отглеждането на малките.
С какво се хранят тези мишлета? Хранят се с храна за гризачи - гранули, зърна пшеница, царевица, овес, плодове и зеленчуци - моркови, ябълки, но не отказват и насекоми (брашнени червеи и щурци, скакалци или бръмбари).
Особености при размножаването на китайските декоративни мишлета. Размножаването при гризачите е лесно. Раждат най-често 4 малки. За тяхното отглеждане полагат грижи всички лели, освен майката. Малките се раждат голи и слепи, както при другите гризачи. Имат розов цвят и тънка кожа, през която прозират органите и кръвоносните съдове. Първоначално пръстите им са слепени с ципа, ушните миди са затворени и прилепнали към тялото. Опашката е къса.
Малките растат изключително бързо и за няколко дни кожата изсветлява и само на определени места се оцветява с постоянния цвят на възрастен екземпляр. Пръстите се разделят, нарастват на дължина и опашката се удължава. Ушите започват да се отделят от тялото и щръкват свободно. Постепенно се окосмяват. След втората седмица вече са покрити с козина, приличат на възрастните и проглеждат.