Рано или късно хората и животните около нас напускат този свят. Един ден ще дойде и нашият ред, но докато това се случи, ще трябва да преживяваме раздели с най-близките си хора и домашните си любимци. Тези моменти определено са тежки, но човек трябва да намери сили и начин да се справи с тях.

 

За него светът приключи.. Отиде си. Няма значение дали става въпрос за куче, коте, птичка, заек, чинчила или каквото и да е било друго животинче, дали е било старо или младо, то вече не е сред живите и смъртта му е оставила огромна празнина у теб. Скръбта трайно се е настанила в сърцето ти.

 

Няма съвет, който да бъде полезен няколко часа или дни след смъртта на домашния ти любимец. Тогава тъгата е най-голяма, чувстваш се ужасно и дори не смяташ за правилно да имаш настроение. Усещаш, че дължиш на своята животинка няколко дни скръб и оплакване и ако наистина смяташ така, дай си нужното време. След няколко дни обаче трябва да започнеш да се съвземаш от случилото се. Да, домашният ти любимец вече не е на този свят и не е сред живите, но твоят живот продължава и тя трябва да гребеш от него с пълни шепи. Твоето куче/коте/папагалче те е обичало цял живот и иска най-доброто за теб, а да скърбиш постоянно не е най-доброто.

 

 

Защо имаш нужда да си тъжен?

 

Мъката, която чувстваш, е последният израз на любов, който може да дадеш на домашния си любимец. Сълзите, скръбта и липсата на настроение показват, че ти наистина си обичал животинката си и не ти е безразлично, че тя вече не е тук. Отдай ѝ нужното в продължение на няколко дни, щом това чувстваш и искаш и щом това те кара да се чувстваш добре.

 

Как да преживееш смъртта на домашния си любимец?

 

Поплачи си – груба грешка е да държиш емоциите в себе си. Това, което трябва да направиш, е да плачеш. Много. Колкото повече плачеш, толкова повече ще ти олекне. Скръбта е емоция, която минава за различно време при различните хора. Когато плачеш ще ти олекне много по-бързо, отколкото като сдържаш емоциите в себе си. Затова си остани 1-2 дни вкъщи и изживей случилото се.

 

Не променяй живота си – като се замислиш, смъртта на домашния ти любимец не оказва чак такова влияние върху ежедневието ти, особено ако става въпрос за папагал/чинчила/заек и т.н., все животинки, които не изискват разходки и се гледат по-лесно. След като преодолееш случилото се, ще можеш да вършиш нещата, които си правил досега – да ходиш на училище, да спортуваш, да излизаш с приятели, да четеш книги у дома и т.н.

 

Храни се – обикновено, когато човек няма настроение, той няма и апетит. Колкото и да не ти се хапва, трябва да ядеш, за да имаш достатъчно енергия. Дори да си на диета, повиши настроението си с нещо вкусно – парче торта, сладолед, пица и т.н. Колкото и да нямаш настроение и да не ти хапва, трябва да се храниш.

 

Помисли за нещата, които те правят щастлив – животинчето ти може да си е отишло от този свят, но има доста неща, за които си заслужава да живееш – твоето семейство, приятели, други домашни любимци, половинката и т.н. Трябва да се научиш да виждаш хубавите неща около теб, защото ако се затвориш в себе си и фокусираш вниманието си върху случилото се, това ще те доведе до тежка депресия, от която трудно ще излезеш.

 

Гушни някое животинче – ако имаш друг домашен любимец, обърни нужното му внимание. Прегърни го, поиграй си с него, забавлявай го. След загубата на едно животно, ти започваш да цените присъствието на други много повече. Ще осъзнаеш, че винаги може да намираш повече време за своето куче/коте/чинчила и т.н. В днешно време хората водят прекалено забързан начин на живот, но щом имаш домашен любимец, трябва да имаш време за него. То е живо същество и има нужда от теб и твоето внимание. Ако няма животно наблизо, което може да прегърнеш и да потърсиш утеха у него, гушни любимата си плюшена играчка.

 

 

Бъди искрен със себе си – няколко дни след смъртта на домашния ти любимец, със сигурност няма да имаш настроение и ще страдаш много, но знаеш, че рано или късно това ще отмине.

 

Намери си занимание – ако имаш нужда да си останеш у дома и да поплачеш – направи го. Няколко дни по-късно обаче трябва да насочиш мислите си към нещо друго. Намери си интересно занимание, което да практикуваш и което ще отвлече вниманието ти. Може да отидеш на почивка, да спортуваш, да отидеш на интересна изложба или по магазините. Направи нещо различно и приятно, което ще те разтовари.

 

Не взимай крайни решения – след такъв тежък момент, доста хора изпадат в емоционална дупка и правят прибързани решения, за които после съжаляват.. Възможно е да искаш да се отървеш от всичко, което ти напомня за загубения домашен любимец и да изхвърлиш вещите му. Повярвай ни след време ще съжаляваш за това, което си направил, затова по-добре не се поддавай на емоциите и постъпи разумно, като не взимаш никакви решения, докато си още в емоционална криза. Остави всичко, както си е било преди. Ако правиш някакви промени, нека това стане, след като се отърсиш от случилото се.

 

Представи си къде е в момента – ако вярваш в задгробния живот и смяташ, че хората и животните са временно на Земята, легни и си представи къде е твоята животинка сега. Може би тича свободно в някой парк и се е запознал с други домашни любимци, които си загубил или с близките ти, които вече не са сред живите те, но са „там“ и ще се грижат за него.

 

 

Всеки човек преживява по различен начин смъртта. На някои хора са им нужни дни, на други седмици, а на трети месеци, дори години. Хората са казали, че времето лекува, но това не е точно така. Времето ни дава възможността да се научиш да живеем с болката. Празнината в сърцето ни никога няма да бъде запълнена, дори да си вземем нов домашен любимец. Тази празнина обаче може да бъде запълнена с любов, любовта, която изпитваш към починалото животно. Спомняй си често за него и благодари на Господ, че сте имали възможност да прекарате време заедно. Отделяй нужното внимание и на другите си домашни любимци, защото животът е прекалено кратък и всеки на тази земя заслужава да го изживее пълноценно.

Автор: Ралица Солакова