Паразити. При наличието на паразити, се подува корема и хамстерите отслабват. Само някои тении и глисти могат да засегнат хамстерите. Малки сегменти или приличащи на семки от краставица частици, са сигурен белег за паразитно заболяване. Най-сигурно е микроскопското изследване. Заболяват също и от външни паразити - бълхи и по-рядко от кърлежи. При тях се наблюдава суха кожа, пърхот, опадане на козината или сърбеж. Не бива да пропускате да обезпаразитите и дома си, за да се прочистите от паразитите.
Отглеждане. Преди да си вземете хамстер трябва да си направите сметка дали ще можете да го отглеждате и да му осигурите най-подходящите условия за неговото пребиваване във вашето жилище. Трябва да знаете, че хамстерите са активни нощно време и почти през целия ден спят. Трябва да знаете също какво ще правите с вашият любимец когато вие сте на почивка. Важно е също почистването на клетката поне 1-2 пъти в седмицата.
Температура. Хамстерите имат способност да изпадат в зимен сън, ако температурите паднат под 15°С. Те започват да се движат все по-малко и дишането им се забавя. Нормалната за тях температура е 21°-23°С. Хамстерите лесно изпадат в стрес от високи температури.
Постелка. Хамстерите обичат да правят дупки, затова постелката трябва да е дебела-3-4 см. Добре е да се смени всяка седмица, като обикновено хамстерие използват единия ъгъл на клеткта за тоалетна и там постелката трябва да се сменя по-често. За настилка се ползват непреработени дървени стърготини.
Клетката. Клетката на хамстера трябва да е поне 47 х 47 см и 15 см висока. Най-добри са клетките с твърда основа. Има три вида клетки, които се използват при хамстери: от стоманена мрежа, стъкло или пластмаса. Клетката от стоманена мрежа позволява на хамстера да използва мрежата като уред, по който да се катери. Стъклените клетки се почистват лесно, но нямат почти никаква вентилация.
При обзавеждането на клетката първото нещо, което трябва да поставите е къщичка за сън. В зоомагазините има различни модели готови къщички. По- добре е да си вземете такава с повдигащ се покрив особено ако смятате да развъждате любимците си. Подходящи за храна са тежките съдове, които не могат да бъдат преобърнати. Те трябва да се почистват лесно. Съдовете за вода представляват специални готови поилки, които можете да откриете в зоомагазините.
Съвети при покупката на хамстер. С хамстер можете да се снабдите от ваш познат, който има малки или да си закупите от зоомагазините. Когато купувате хамстер трябва да се съобразите с това, че са активни нощно време. За това най-подходящ за покупка на такова животно е късния следобед. Когато си избирате хамстер трябва да огледате добре всички животни в клетката. Здравото животинче е с добре отворени очи без изтечения от тях.
Първата част от статията четете тук:
Автор: Nadejda Atanasova