Всеки един от нас е чувал за различни конспирации. Конспирация е хипотеза, според която координирана група тайно работи или е работила, за да предизвика или произведе дадено събитие или идея, които обичайно са незаконни или неморални, включително като се опитва да прикрие съществуването и дейностите си. В по-общ смисъл се използва, за да означи идеята, че определени политически, социални, икономически и дори природни събития са продукт на тайни замисли, които са неизвестни на широката общественост, но все пак са станали достояние на ограничен кръг хора.

 

 

Мнозина от нас си мислят, че конспирациите са тема на миналото и в днешния свят те нямат място, но това далеч не е така тъй, като все още се намират хора, които чрез креативно мислене, параноя или просто липса на доверие в иновациите смятат, че всичко се прави с определена задна и користна цел. Ето и най-популярните съвременни конспирации:

 

1. Социалните мрежи

 

Все повече хора започват да вярват, че социалните мрежи имат далеч по-голяма цел, от приписваната им да свързват хора от различни краища на света. Преди месеци бе доказано, че социалните мрежи доставят информация на рекламодатели за това какво потребителите обичат и предпочитат, за да могат те да подберат правилния кръг от потребители, пред които да се показват рекламите им. Това даде поредния повод за феновете на конспирациите да заявят, че рекламните компании са най-малкия проблем, тъй като според тях информацията се дава на правителството, за да може то да манипулира хората с нея.

 

2. Нефтените компании и електрическите автомобили

 

Едва ли има някой, който да не е чувал тази конспирация. Тя е една от най-разпространените и е обект на ежедневно обсъждане. Според нея нефтените магнати и компании стоят зад провала на електрическите автомобили, които все още са доста неконкурентоспособни и изключително скъпи за масовия потребител. Вината за всичко това според мнозина е на нефтените компании, които използват ресурсите и влиянието си, за да може максимално дълго човечеството да е зависимо от нефта, който те добиват и продават.

 

3. Антивирусните компании са създатели на вирусите

 

Всеки един от нас се е сблъсквал с неприятния проблем, когато любимата ни машина е заразена с вирус. Компютъра може и да няма чувства и да не изпитва онзи неприятен дискомфорт от коварните зарази, но пък за сметка на това ние имаме и сякаш всеки един от нас поема вируса и го изживява наистина тежко. Интересно е, че част от потребителите смятат, че вирусите идват от компаниите, които произвеждат антивирусни програми, с които да защитим компютрите си. Според тях, основната идея на антивирусните компании е да създават непрестанно нови вируси, за да могат продуктите им да бъдат купувани.

Автор: ИъН Здравчев