Красотата е човешкият идеал, към който всички се стремим. Винаги искаме да сме по-атрактивни, красиви, желани, сексапилни и интересни. Купуваме си модерни дрехи, аксесоари, гримираме се всеки ден, поддържаме прическа, полагаме усилия за външния си вид. Идеалът за красота се променя, дори ако погледнеш модата преди няколко десетки години. Но идеалът за красота еднакъв ли е навсякъде?

 

Ако в западния свят сме приели, че красивата жена е слаба, стройна, с едър бюст, тънка талия и неголямо дупе, то не навсякъде са съгласни с нас. Идеалът за женска красота е различен в отделните части на света. Ако се стремиш да отслабнеш или искаш да промениш нещо друго в себе си, виж какво харесват на някои други места по света.

 

В много райони на Нигерия момичетата трябва да са пълни. Преди сватбата трябва да наддават килограми, настанени в специални къщи, в които се угояват. За да се постигне желания ефект, слагат момичетата в специални палатки, където не могат да се движат и им дават много сладки неща и камилско мляко.

 

 

В Судан булката също трябва да качи килограми преди да се омъжи. Четиридесет дни преди сватбения ден момичето всяка сутрин се намазва с мазнина. След това това трябва да закуси килограм зърнена каша без сол и подправки, като трябва да я изяде цялата. До нея има възрастен роднина, който я пази и ако отказва да се храни я бият с камшик.

 

Ако в западния свят е прието, че жената има красив силует, когато талията ѝ е силно изразена, то във Френска Гвинея са на друго мнение. Племето уаяна смята, че липсата на талия е признак за красота. Затова увиват около талията си колани, които ги карат да изглеждат по-дебели.

 

Жените от племето карамоджонг, които обитават границата на Судан и Уганда смятат, че са красиви ако имат белези. За целта те претърпяват процедура по разрязване на кожата на лицето и тялото със специални куки. След това посипват раните си с пепел, за да не зарастват бързо.

 

Жителките на Мианмар (Бирма) са наричани жените-жирафи. Те слагат около вратовете си пръстени от мед, като броят им расте всяка година. Вратовете на жените достигат до 50 см. Тази странна традиция носи корените си от миналото, когато металът на врата е пазел жените от острите зъби на тигрите. Днес медните огърлици символизират богатство и се възприемат като накит.

 

Жителите на Централна Азия и меланезия дъвчат плодовете на специален вид палма, за да оцветят устата си в червен цвят и да боядисат зъбите си. Този обичай се прави, защото мъжете оприличават подсъзнателно „беззъбите” жени на деца, а от там идва мисълта, че те са по-податливи. Някои обитателки на Ангола нарочно избиват предните си зъби, а жените от племето Балуба в Конго почти напълно си ги изпилват.

Автор: Nadejda Atanasova