В днешно време моногамните връзки се срещат все по-рядко. Голяма част от хората имат по две връзки едновременно или изневеряват често на половинката си. Оказва се обаче, че връзките с многобройни партньори имат своето еволюционно предимство.
След редица експерименти учените установили, че мъжките плодови мушици, които са потомство на поколения моногамни бащи, имат по-нисък интелект в сравнение с тези, чиито предшественици са били с повече женски, предаде ДПА. Това доказва, че съревнованието за потенциални партньори е основна задвижваща сила за еволюцията и поддържането на познавателните функции сред животинските видове.
За да стигнат до тези изводи, учените наложили стриктна моногамия на три популации от плодови мушици, чифтосвайки на случаен принцип девствени мъжки и женски екземпляри.
В същото време в три моногамни контролни популации специалистите поставили групи от пет мъжки и женски девствени екземпляри.
От оплодените яйца се появило всяко следващо поколение плодови мушици, чиито жизнен цикъл на стайна температура е около 14 дни. Женските са в състояние да се чифтосват около 12 часа след излизането им от стадия на какавида и до дни да снесат стотици яйца.
Учените сравнили поведението на чифтосване при моногамните и полигамните популации. Те установили, че мъжките от моногамните популации имат по-малко потомство в сравнение с полигамните, по-трудно откриват женските и има отнема до 75% повече време, за да осъществят копулация.
Дали наистина броят връзки оказва такова влияние и сред хората? Ще простиш ли на гаджето си, ако ти обясни това научно твърдение? Със сигурност в такъв момент няма да ти пука за интелекта му ...
Автор: Ралица Солакова