Всички знаем, че февруари е месецът на любовта. Навсякъде по витрините на магазините виждаме сърчица, бутилки с вино, красиви подаръци в розово или червено, плюшени мечета, които казват „I love you".
Може би не знаеш, но романтичната традиция за Свети Валентин датира от няколко века и се празнува от много страни по целия свят. Древните римляни празнували Деня на любовта като отправяли молитви към богинята на брака и майчинството Юнона.
Денят на влюбените започва да се празнува масово в Западна Ееврпа и традицията за писане на валентинки, подаряване на цветя, бонбони и шоколади, се е установила твърдо в съзнанието на хората. Този празник е един от най-позитивните в годината.
Според традицията на английския двор, в началото на 17-ти век, на деня на Св. Валентин младите мъже и жени си разменяли пръстени и бонбони. Всяка жена можела да отиде и да предложи брак на мъжа, когото харесва. Мъжът нямал право да откаже, ако сърцето му не е заето.
В Япония и Корея празникът се празнува от 1930г. В Япония в Деня на влюбените подаръци получават само мъжете. Празникът за жените идва на 14-ти март, а денят се нарича „Белият ден". В Корея съществува ден, наречен „Черния ден", тогава всички самотни мъже се събират и се напиват.
Във Франция този ден се отбелязва като влюбените си разменят бижута и други подаръци, а в Дания мъжете подаряват изсушени бели цветя. В графство Дербишир момичетата обикалят църквата 12 пъти в полунощ и казват магически думи. Според легендата, това заклинание ще им помогне да срещнат истинската любов.
В Ямайка на този ден се провеждат масови голи сватби, а на плажовете прииждат многобройни младоженци, решили да се врекат във вечна любов. В Бразилия Денят на влюбените се чества на 12 юни. На този ден бразилките извършват магически ритуали, с които омайват ергените. В Израел Денят на любовта се празнува в края на лятото, когато момичето може само да предложи брак на избраника си.
Поляците вярват в силата на любовта и задължително ходят на църква за да се помолят за здраве и семейно щастие.
Свети Валентин е забранен в Саудитска Арабия. Хората, които съгрешават като го честват, биват наказани жестоко. В магазините е забранено да се продават червени рози, плюшени играчки и лакомства във формата на сърце. Властите определят празника като „гибелна западна традиция", която обърква умовете на младото поколение в Саудитска Арабия и ги подтиква към грях.
Автор: Nadejda Atanasova