Хората, които имат много приятели, са по-интелигенти, защото интензивните социални контакти развиват определени дялове на мозъка, установиха британски учени. Екипът на Мери Ан Нунън от Оксфордския университет изследвал 18 доброволци.

 

Те трябвало да отговорят на въпроса с колко приятели са контактували през последния месец. Включени били всички форми на общуване - лично, по телефона, чрез e-mail-и и SMS-и. Средният брой на установените контакти бил около 20, но някои от участниците се били свързали с над 40 души. Други пък комуникирали едва с десетина познати.

 

Скенерите установили, че около половин дузина участъци на мозъка били по-развити при хората с по-интензивни контакти, отколкото при останалите. Колкото повече приятели имали доброволците, толкова по-изразени били обемите на въпросните зони.

 

Според Мери Ан Нунън на скенера пътищата, които свързват тези зони при социалните хора, приличали на магистрали, докато при интровертните напомняли на черни селски пътища.От направеното проучване проличало, че общителните хора с много приятели използват много по-често дадени участъци от мозъка, което допълнително ги развива. Друго, независимо проучване в САЩ пък изолирало 20 кандидата за целите на изследването.

 

 

На доброволците били поставяни различни логически задачи, както и такива, проверяващи бързината и ловкостта на мисълта. Участниците в експеримента подреждали пъзели, попълвали кръстословици и судоку за нормативи, като всичко това било предшествано от 30-минутна комуникация с близки и техни приятели.

 

Било установено, че комуникацията подготвя и държи мозъка във форма за логически и интелектуални задачи. Много по-бързо отговаряли на въпросите и изпълнявали задачите тези от доброволците, които непосредствено преди това били „загряли” мозъка си с импулси, които протичали по време на общуването с приятели. Така че не губи време в изолация и самота.

 

Запознавай се с нови хора, излизай и се срещай със стари приятели и съученици. Забавлявайте се заедно. Развивай комуникативните си и социални умения, респективно участъците на мозъка, отговорни за развитото мислене и интелигентността.

Автор: Nadejda Atanasova