Медитацията е практика, която служи за трениране на ума и съзнанието с цел развитие – физическо, умствено, емоционално и духовно. Медитацията е съществен компонент на източните религии, философии и учения.
Много хора не са достатъчно наясно какво е медитация и не знаят как точно тя може да им помогне. За някои медитацията не нещо, което напомня за източния свят, за монаси в тъмни стаи и какви ли още не странни гледки. Истината е, че медитацията е умствено упражнение, с което се постига мислене в по-дълбока фаза на релаксация и осъзнаване.
Сега ще ти дадем няколко съвета как да медитираш правилно.
Броене. Трябва да дишаш бавно и равномерно, брой на вдишване – едно, вдишване – две и т.н. изговаряй наум „вдишване", когато вдишваш, а числото – когато издишваш. Можеш да използваш обичайния ред на числата, но най-лесно е до 10 и после пак отначало.
Вслушване. Трябва да наблюдаваш всичко, което се случва. Остави ума си на спокойствие, не забравяй да дишаш. Трябва да отбелязваш какво се случва около теб, но не и да се замисляш дълбоко върху тези неща. Мислите, които ти идват, звуците, които чуваш, дишането ти, телесните ти усещания, всичко.
Ако у теб се породи емоция или спомен, не им позволявай да се задържат в съзнанието ти. Просто ги констатирай като спомен, тъга, радост, раздразнение и т. н. Трябва да гледаш на тези емоции като трето лице, да не ги преживяваш отново, да си страничен наблюдател на случващото се. Този метод може да се практикува, докато се занимаваш с всякаква рутинна дейност. Той е много ефикасен за почивка и разтоварване от стреса.
Осъзнаване. Отдели си няколко часа, когато си сам/а. През това време си върши някакви неангажиращи дейности като да си разчистиш стаята, да си приготвиш нещо за хапване и т.н. Върши нещата бавно, като осъзнаваш всяка стъпка, която извършваш. Например „сега чистя лук, пускам водата, измивам го, спирам водата, режа лука, мисля си, че навън е слънчево". Трябва да отбелязваш всяка мисъл, която ти идва в главата. По този начин се овладява изкуството на самонаблюдението.
Полезните ефекти на медитацията. Проучвания показват, че практикуването ѝ е лесен и сигурен начин да постигнем баланс между физическото, емоционалното и умственото здраве. Когато в тялото ни се отдели адреналин, пулсът се ускорява, кръвното налягане се повишава, дишането се учестява и притокът на кръв към мускулите се засилва. Това се случва постоянно в ежедневието ни, когато някой ни ядоса, когато ни издразни, когато счупим предмет. Това е начин да се предпазиш от стреса и да запазиш душевното си здраве.
Медитацията е още по-полезна, когато е съчетана и със спорт. Така по-лесно тялото и душата влизат в хармония. След като вече знаеш колко е полезна медитацията за психиката и тялото, остава само да я практикуваш.