Чували сме народната мъдрост, че любовта на мъжа минава през стомаха. Нови научни достижения отвеждат значението на храната, която поглъщаме дори по-далеч. На дали си даваш сметка колко силна е връзката между това, което ядеш, и начина, по който мозъкът ти те кара да мислиш и се чувстваш.
Не подозираш, че дори едно единствено ястие променя синтеза на медиаторите ти. Медиатори са химикалите, които мозъкът произвежда и които мотивират или успокояват, насочват или разсейват. Може да си мислиш, че някоя незнайна сила е сменяла настроенията и мненията ти. Ето информация, защитена с научни доказателства, която ще те насочи към други мисли.
Забележителното за медиаторите е, че нивото им се променя всеки път щом хапнеш нещо. Това е така, защото повечето медиатори са изградени от аминокиселини, които се съдържат в храните с белтъчини. Белтъчините са градивните елементи на животинското царство, а аминокиселините са градивните елементи на белтъчините.
Когато тялото ти обработва белтъчините, то използва тези аминокиселини, за да произведе 50-те хиляди белтъчини, от които има нужда, включително и медиаторите, хромозомите, хормоните, ензимите, антителата, мускулите, косата и ноктите.
Белтъчините в тялото ти са изградени чрез комбиниране само на 22 различни аминокиселини, а от тях 8 се приемат за жизненоважни за хората и трябва да се набавят чрез храната. Останалите обикновено могат да бъдат синтезирани от осемте и се наричат заменими, но са също толкова важни за живота ни.
Поради важността на аминокиселините за клетките на тялото ти, мозъкът ти може и да остане пренебрегнат. Ако наличните аминокиселини са недостатъчно, мозъчните ти клетки ще трябва да се състезават с клетките на тялото, които имат предимството, че могат по-лесно да поемат наличните аминокиселини от кръвния поток.
Заключението е просто. Трябва да набавяш достатъчно от всичките 22 аминокиселини на тялото си, така че да поддържаш мозъка си в добро състояние. Доказано е, че хората ядящи месо, яйца и млечни продукти имат по-бърза мисъл от тези, които отричат храните от животински произход. „Хищниците" мислят по-координирано и концентрирано, взимат светкавични решения и се колебаят по-малко.
Ето защо не се подлагай на екстремни диети, застрашаващи обезпечаването на мозъка с горивото за неговото правилно и нормално функциониране.