Когато човек си купува нещо, той смята, че новата придобивка ще му бъде изключително полезна. Често обаче това не е точно така. На колко от вас ви се е случвало да си купите нещо ново и след известно време да го „заточите” в някой шкаф? Е, на всеки се случва да си дава парите за нещо от което няма нужда. Вижте списък на нещата, които си купуваме, но рядко или изобщо не използваме:
1. Дрехи – това е присъщо основно за представителките на нежния пол. Дамите обичат да си купуват нови дрехи, но често се случва да си взимат неща, които слагат единствено в пробната на магазина. Когато се приберат у дома, жените осъзнават, че няма с какво да носят новата си пола/блуза/рокля и т.н. И понеже им е гузно да си купят още 1-2 дрешки, за да имат с какво да съчетаят първата, то те я прибират в гардероба и тя остава там, докато стане демоде. След това отива в кофата или се подарява на човек, който има нужда от нови дрехи. Статистиката сочи, че повечето хора носят едва 20% от дрехите, които имат в гардероба си. Останалите 80% не им стават, не им харесват или има друга причина, поради която не искат да ги носят.
2. Мобилни приложения – в последно време все повече хора се сдобиват със смартфони. А към тях вървят и доста апликации. Има и безплатни такива, но за наистина хубавите потребителите трябва да заплатят съответната сума. Е, да, ама по-добре сериозно си помислете дали имате нужда от въпросното приложение, защото рискувате да си дадете парите за нещо, което ще използвате 1-2 пъти и след време ще изтриете.
3. Книги – за съжаление, голяма част от тийнейджърите не си купуват и не четат книги, а тези, които го правят, рядко дочитат това, което са си взели. Повечето пъти хората си купуват книги, които са им били препоръчани или които са били на промоция в някоя книжарница. Често обаче се случва да не им допаднат и да не ги прочетат от първата до последната страница. Ако и вие сте от тези хора, по-добре си купете четец за книги и си теглете от интернет безплатни такива. По този начин ще спестите доста пари и място в дома си.
4. Карта за фитнес – много хора наистина имат желание да спортуват активно, да се хранят здравословно и да се отърват от излишните килограми. Голяма част от тях обаче си остават с желанието. Сигурно на почти всеки се е случвало да си купи карта за фитнес или някакъв друг спорт, с надеждата, че по този начин ще се мотивира да ходи редовно, защото вече си е дал парите. Да, ама не! Когато човек го мързи и няма достатъчно мотивация, парите не са тези, които ще го накарат да отиде във фитнес салона. Затова, ако знаете, че сте от хората, които трудно се мотивират, по-добре си плащайте всеки път, когато отидете на фитнес, а не си давайте парите предварително.
5. Фитнес оборудване – въпросът с фитнес оборудването седи по същия начин. Това, че ще си имате бягаща пътека или колело у дома, не означава, че ще го използвате редовно. Вие винаги ще си имате оправдание да мързелувате. Затова по-добре не си давайте парите и не задръствайте дома си с излишни и скъпи вещи.
6. Ваучери за отстъпки – в последните няколко години този метод на пазаруване стана доста известен у нас. И има защо! Наистина човек спестява доста пари, когато си купува ваучери. Често обаче така и не намира време да ги използва и се оказва, че евтиното му излиза скъпо.
Автор: Ралица Солакова