След редица опити учените най-накрая успяха да отгледат миниатюрен човешки мозък в лабораторна среда. Според тях този пробив може да допринесе да се опознаят по-добре развитието на мозъка и причините за появата на заболявания като аутизъм и шизофрения, предаде BBC.
Структурите, които били с размери на грахово зърно, достигнали същото ниво на развитие като при 9-седмичен фетус, но не могат да мислят.
Учените възпроизвели в лабораторна среда някои от най-ранните етапи от развитието на човешкия мозък. Те използвали ембрионни стволови клетки или възрастни кожни клетки, за да създадат част от ембрион, която да се развие в невроектодерма – слой от клетки от ембрион, от които се развиват всички компоненти на мозъка и нервната система.
Клетъчният слой бил поставен в капчица гел, за да се създаде „скеле“ за израстване на тъкани. След това го преместили в биоредактор, където да бъде снабден с кислород и хранителни вещества. Клетките израснали и се обособили като отделни части на мозъка, включително мозъчна кора и ранен стадий от развитието на хипокампуса, който е замесен в запаметяването при напълно развития възрастен мозък.
Миниатюрните мозъци оцелели близо година, но не станали големи. Мозъчните тъкани не били оросявани с кръв и затова кислородът и хранителните вещества нямали възможността да проникнат в центъра на подобните на мозък структури.