Когато трябва да се вземе решение, някои хора взимат една монета и я хвърлят. При „ези“ ще се случи едно нещо, а при „тура“ съвсем друго.
Наскоро учен от Америка разкри формулата за ези и тура, като посочи, че шансовете на подхвърлената монета да падне по лице или по гръб не са равни 50 на 50, пише в. „Дейли мейл“.
Според него първоначалната страна на монетата, с която е подхвърлената във въздуха, има 51% по-голяма вероятност да падне на земята на същата страна. Колкото и силно да подхвърляме монетата, шансът да падне в изходната си позиция продължава да е по-голям. И тук не става въпрос за математически изчисления, а за физика.
Екипът от учени направил машина, при която подхвърлената монета да пада винаги на „ези“. След това хората направили същото, като филмирали полета на монетата с високоскоростна камера. От записите станало ясно, че когато човек подхвърли монетата, тя прави определени движения, както на премятане, така и кръгови около оста си, като завъртяна във въздуха от майстор пица.
В повечето случаи монетата изобщо не се превърта между „ези“ и „“тура. Учените установили това, след като сложили панделка, която не се усукала при 4 от всеки 10 хвърления.
Ако вземете една монета и я търкулнете по пода в права траектория, тя има 90% по-голям шанс да падне на лицевата си страна. Причината – страната с изображението на Ейбрахам Линкълн е по-тежка, отколкото другата.
Автор: Ралица Солакова