Въпреки че някои хора не обичат да готвят, според бразилските учени именно тази домакинска дейност е довела до развитие на мозъка и е допринесло за възникването на религиите и културата, пише в. „Дейли мейл“.
На човешкия мозък му е нужно доста време, за да добие достатъчно енергия от суровата храна. Готвенето е осигурило по-ефикасен начин за доставянето на калории към невроните, което от своя страна е позволило на мозъка да се разрасне.
Според учените Homo erectus, Australopithecus afarensis и Paranthropus boisei са прекарвали над 7 часа дневно в дъвчене на суровата си храна, за да поддържат жизнеността на своя мозък.
Представителите на Homo erectus са открили готвенето и това значително съкратило времето за консумация на храна. По този начин предците ни са имали повече време за социално общуване и креативна дейност, а това довело до развитие на по-голям човешки мозък.
Учените направили сравнение на метаболитните нужди на днешните големи маймуни с редица по-ранни човешки видове. Горилите, например, които имат нужда от много енергия, са достигнали максимума на възможния размер на мозъка си, консумирайки сурова храна. Те прекарват средно между 8 и 10 часа в хранене. Ако мозъкът им съответстваше на 2% от масата на тяхното тяло, както е при хората, те би трябвало да посветят още 120 минути на яденето.
Човешкият мозък се е развил, благодарение на готвенето. По този начин възникнали сечивата, културата и цивилизацията като цяло. Термичната обработка е позволила да се консумират повече калории през деня заради по-лесното сдъвкване на храната и преработката и от човешкото тяло.