Американско проучване установи, че сме по-склонни да казваме истината, когато си разменяме съобщения, предадоха американските медии. Това е една изненадваща полза от писмената комуникация, която прави хората по-честни при отговарянето на чувствителни въпроси.

 

 

Учените са изненадани от откритието, че хората, които комуникарат чрез SMS-и, са по-предразположени да издават чувствителна информация, въпреки че съобщенията не са толкова сигурни, колкото разговорите лице в лице.

 

"Това е нещо много изненадващо, тъй като много хора са на мнение, че текстовите съобщения намалят вероятността за разкриване на поверителна информация. Тя създава постоянен визуален запис на всичките въпроси и отговори, така че да могат да бъдат видяни отново", коментира Фред Конрад, учен от института за социални изследвания към Мичиганския университет.

 

Учените изследвали собствениците на iPhone и поискали те да отговорят на поредица от едни и същи въпроси във връзка с телефона и текстовите съобщения. Резултатът бил, че хората са склонни да отговарят по-честно чрез SMS-и.

 

Някои от зададените въпроси били колко обичайно спортувате през седмицата и колко пъти сте прекалявали с алкохола през последния месец. Учените, ръководени от професорите Фред Конрад и Майкъл Шобър, смятат, че хората са по-склонни да отговарят на интимни въпроси честно, ако те са подложени на натиск да дадат незабавен отговор.

 

"Смятаме, че хората дават по-точни отговори чрез SMS-и, защото не са подложени на никакъв времеви натиск. Първоначалните резултати от изследването ни сочат, че хората е по-вероятно да разкриват чувствителна информация чрез SMS-и, отколкото чрез разпити на живо. Това ни изненада, защото мнозина смятат, че общуването чрез SMS-и намалява вероятността от разкриване на чувствителна информация", допълни още проф. Конрад.

Автор: Николета Гусева