От десетилетия насам се смята, че гръбначният стълб с многобройните сегменти е отличителна особеност само за сухоземните животни. Откритие на учени обаче оспори тази теза.
Бе намерена змиорка на 345 милиона години точно с такъв гръбначен стълб. Предположенията са, че той е еволюирал отделно и вероятно датира още от преди първите ходещи по земята животни.
Tarrasius problematicus е наподобяваща на змиорка риба, която е живяла по времето на каменовъгления период, около 359-318 млн. години, на територията на днешна Шотландия. Учените бяха на мнение, че както много други риби и T. problematicus има ръбначен стълб, включващ телесни и опашни прешлени.
Американският учен от Чикагския уноверситет, Лорън Салън, показа, че става въпрос за гръбначен стълб с 5 сегмента, наподобяващ този на тертраподите. Изненадващото откритие противоречи на общоприетото мнение на палеонтолозите, що се отнася до това да се се определи дали древен животински вид е живял на сушата или във водата.
"Това е характеристика, от която трябва да се откажем, заяви изследователката. Смяташе се, че наличието на крайници свидетелства, че видът е сухоземен и е ходел по земята, но се оказва, че морфологичните особености на гръбначния стълб не означават, че става въпрос за сухоземно животно. Много неща, които свързваме с тетраподите, всъщност първо са се появили у рибите и в случая имаме поредното доказателство за това".
(БТА)