Не мога да го направя...
Не мога да го открия...
Не мога да свърша това днес...
Не мога да си спомня...
Не мога да да се видя с теб...
Не мога да ти се обадя...
„Не мога” – две думички, които използваме толкова често, а чието значение като че ли често забравяме.
Да „не можеш” означава да не разполагаш с физическата възможност и сподобност да извършиш нещо. Това е съвсем различно от това да не изпитваш желание да направиш нещо и просто да си търсиш поредното оправдание.
Заявявайки пред себе си и пред света и вярвайки в това, че не можеш да направиш нещо, е равносилно на това да се откажеш да се учиш и да се развиваш, да се предадеш и да склониш глава пред трудностите. Пораженческото поведение обаче едва ли ще ти помогне. То няма да направи живота ти по-добър, а дори напротив – отказа от борба ще те води винаги до провали. Без битка няма победа. Това е нещо, което трябва честичко да си припомняш, когато изпитваш неувереност в собствените си възможности.
Често зад думичките „не мога” се крие нежеланието да направиш нещо – да се обадиш на приятел/ка, да излезеш с нея на разходка. Причините за това може да са най-различни, но вместо да ги прикриваш с глупави оправдания, винаги е по-добре да ги заявиш откровено в очите.
Фразичката „не мога” е сред тези, които е хубаво да изтриеш от речника си и да използваш колкото се може по-рядко. Виж с какво можеш да я заместиш:
1. Вместо да се ядосваш и да се тръшкаш, че не можеш да откриеш любимия си пуловер, си помисли: „Все още не съм го открил/а, но ще продължавам да го търся”, „Няма къде да е изчезнал, въпрос на време е да го намеря”.
2. Вместо: „Не мога да завърша проекта в срок”, си казвай: „Остава ми наистина малко време, но ще се справя”, „Трябва да мобилизирам действията си и ще успея да го направя”, „Дори да не успея, важното е, че ще опитам”.
3. Вместо: „Съжалявам, но не мога да изляза с теб днес, защото съм много зает/а”, отговори честно и откровено: „Този път май ще пропусна, не ми се ходи на кино днес, предпочитам да си остана вкъщи”.