Тийнейджърите определено обичат да си общуват. Те го правят постоянно – в училище по време на час, в междучасията, в интернет, по GSM-а, в парковете, в моловете и т.н. Но каква е причината да загубят ума и дума, когато родителите им са наблизо? Факт е, че подрастващите не обичат да споделят с майка си и баща си и са малко тийнейджърите, които имат доверие на своите родители и ги възприемат като приятели.

 

Вижте кои са темите, които най-много вълнуват младите хора, какво ги притеснява и за какво имат нужда от ценни съвети:

 

 

Нарушения – в днешно време тийнейджърите са доста будни личности, които искат да знаят и да отстояват правата си. Именно заради това те се интересуват къде е границата между родителите и техните деца, правилно ли е да се вика у дома и разрешено ли е децата да бъдат пошляпвани, макар и леко. Също така те се интересуват от сексуалните, физическите и словесните посегателства, които накърняват тяхното самочувствие и остават отпечатък в съзнанието им за цял живот.

 

Наркотици и алкохол – всеки млад човек се интересува от тези неща. Няма тийнейджър, който не е опитвал алкохол, малко са тези, които никога не са се напивали. Наркотиците пък представляват интерес за подрастващите, защото са забранени. Някои тийнейджъри търсят отговори на въпроси, свързани с пристрастяването, защото имат приятели, които са затънали и имат сериозни проблеми с наркотиците.

 

Секс – човек прави секс за пръв път, докато е тийнейджър. В днешно време почти няма хора, които да се пазят за първата брачна нощ, освен някои, които чинно се придържат към своята религия. Честно здравните министерства правят опит да вкарат часове за сексуална култура, за да се ограничи разпространението на болести, предавани по полов път, но са малко тийнейджърите, които посещават тези часове и се вслушват в съветите, които им се дават. Затова младите хора търсят информация в интернет, питат за начини за предпазване от нежелана бременност, четат за болестите, които се предават по време на секс и други неща, свързани със сексуалния живот, който започват да водят.

 

Взаимоотношения – тийнейджърите споделят със своите приятели взаимоотношенията, които имат с родителите си, с другите си приятели, с гаджето си и т.н. Те имат нужда да видят чуждия опит, да получат съвети. За подрастващите е много важно да бъдат контактни личности и да си създават възможно повече приятелства.

 

Самоубийство – младите хора са податливи на депресия. Те имат лабилна психика и някои неща са в състояние да ги изкарат извън равновесие. В такива моменти те са склонни да посегнат на живота си. Най-често взимат такова решение, когато имат сериозни проблеми у дома или човекът, когото обичат, не отговаря на чувствата им. За тийнейджърите тази тема на разговор е интересна. Те се интересуват от начини, по които могат да повлияят на свой приятел, който е взел погрешното решение да посегне на живота си.

 

Тийнейджърите не обичат да обсъждат тези въпросите с родители си, защото се чувстват неудобно. В днешно време младежите имат възможността да научат всичко, което ги интересува по много лесен начин. Нужно е само да потърсят в интернет и ще намерят информацията, която ги вълнува. Така или иначе няма как насила да се налива акъл, така че ако едно момче/момиче иска да научи как да се предпазва от болести, предавани по полов път или защо не трябва да употребява наркотици, то ще разбере.

Автор: Ралица Солакова