Видният византийски енциклопедист и ритор Фотий е патриарх в периодите 857-67 и 877-886 г.
Фотий е роден около 810 година и е арменец по произход. Неговият съперник за патриаршеския престол Игнатий е подкрепян от Римската църква, поради което Фотий предприема остра политическа полемика на богословска тематика срещу ‘католическитe ереси’. Той анатемосва папа Николай I, който в отговор на това го отлъчва. Именно по времето на Фотий започва разрива между западната и източната (византийската) църква довел през 1054 г. и до Великата схизма.
През първия му период на Фотий като патриарх на Константинопол е изпратена мисията на братята Константин-Кирил и Методий в Моравия, а княз Борис I приема християнската вяра от своя кръстник, византийския императоар Михаил III. Създава се и българската църква. През 866 г. Фотий отправя специално послание до Борис I, чийто текст е запазен и публикуван многократно.
Фотий е високо образован интелектуалец, който преди да стане патриарх се занимава с книжовна и преподавателска дейност. Съставя енциклопедическото съчинение ‘Библиотека’, в което описва четените от него антични и апокрифни книги, много от които сега не съществуват. Той е един от инициаторите за покръстване на българите и учител на св. Кирил.
След завръщането си от заточение в Константинопол около 874 г. Фотий става възпитател на бъдещия византийски император Лъв VI Философ. Не е изключено към кръга от неговите близки ученици да е принадлежал и бъдещият български владетел Симено Велики.
Фотий умира в Борди на 6 февруари 893 година. Той е канонизиран за светец, а паметта му се тачи на 6 февруари.
На този ден празнуват Доротея, Огнян, Огняна, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Светла, Светлана, Светозар, Светлозар, Светослав, Светослава, Фотий, Фотин, Фотина, Фотьо.
На именниците - честито!