Миналата седмица един от най-видните учени на нашето съвремие, физикът Стивън Хокинг, навърши 70 години. Британският учен е известен с разработките си за Вселената и с това, че от десетилетия е прикован към инвалидната количка и говори с помощта на компютър.
Хокинг доживя до тази достолепна възраст напук на тежкото си заболяване и на всички прогнози, че животът му ще приключи преждевременно.
За съжаление, професор Хокинг не можа да присъства на конференцията в Кеймбридж по случай рождения си ден, защото беше много болен. Той се разболява още на 21 г. от амиотрофична латерална склероза - нелечимо заболяване на двигателните неврони, което го обездвижава почти напълно.
По-голямата част от живота си Стивън Хокинг прекарва в инвалидна количка, а през 1985 година изцяло губи гласа си и оттогава говори с помощта на компютър. Днес професорът може да движи само едната си буза и то все по трудно. С нея той може да управлява компютъра си. Именно заради усложненото си здравословно състояние той не успя да присъства на събитието в негова чест.
Все пак Хокинг поздрави хората, които са му оказали тази чест и отправи послание към тях, в което ги призовава да не свеждат поглед към краката си, а да се взират в звездите, да бъдат любопитни и да се опитат да осмислят това, което виждат и да не престават да се питат защо съществува Вселената. Хокинг призовава за междупланетни пътешествия и твърди, че ако човечеството не напусне земния си дом, го грози мрачно бъдеще.
Когато питат Хокинг какво най-много би променило разбирането ни за Вселената, той отговаря, че това би било откриването на супер симетрични партньори на известните фундаментални частици, евентуално в Големия адронен колайдер.
Вселата занимава Хокинг още от най-ранната му младост. Научната му кариера процъфтява, а през 1974 година той е избран за един от най-младите членове на Кралското дружество.
Един от най-значимите успехи на Хокинг е откритието, че черните дупки излъчват термична радиация, причинена от квантови ефекти. Така професорът обединява три отделни до този момент раздела на физиката - термодинамиката, квантовата теория и общата относителност.
Голяма част от хората гледат на Хокинг като на звезда и го възприемат като символ на човек, способен да достигне звездите. Днес умът му е все така бистър, но общото му здравословно състояние сериозно се влошава. Лекарите се опасяват, че скоро той може да изгуби гласа си, заради постепенната загуба на контрол над лицевите мускули, с които той задейства гласовия си синтезатор.
Независимо от трудностите, обаче, професор Стивън Хокинг живее без страх от смъртта. Той твърди, че 49 години е прекарал под угрозата за ранна смърт, не се бои от нея, но и не бърза да си отиде от този свят, защото има преди това да свърши много работа.
Гениалният физик, професор Стивън Хокинг, навърши 70
Миналата седмица един от най-видните учени на нашето съвремие, физикът Стивън Хокинг, навърши 70 години. Британският учен е известен с разработките си за Вселената и с това,
2012-01-16 23:14:00
fallback