В недалечно бъдеще вредните програми, от които днес страдат собствениците на компютри и мобилни устройства, ще станат истинско биологическо оръжие.
Така поне мислят експерти в областта на синтетичната биология - най-новото направление на съвременната генетика. Това откритие е направил генетикът Крейг Вентър, който представил на света най-простия биосинтетичен организъм, способен да се размножава. Първият в света изкуствен организъм бил наречен Синтия.
За ‘творението’ на Вентър се казва, че то в бъдеще може да бъде използвано за създаването на най-мощното биологическо оръжие, което можем да си представим.
Според специалиста от изследователската група на НАСА, Андрю Хесел, ‘синтетичната биология е програмиране на живота’. Той смята, че клетките са живи компютри, а ДНК е програмен език. Генетикът гледа с нескрит опитмизъм на бъдещето на синтетичната биология. Той предрича настъпването на ера, когато ‘разпечатките’ и ‘дешифровките’ на ДНК ще станат нещо обичайно, но веднага предупреждава, че революционният пробив може да се превърне в катастрофа, ако научните разработки попаднат в неподходящи ръце.
Според Хесел биокибернетиката ще позволи да се програмират вируси и бактерии така, че попадайки в човешкия мозък, те да станат проводници на чужда воля. Така вредоностните микроорганизми, въведени в човека като обикновена ваксина, ще позволят да се влияе върху поведението на ‘обекта’ и дори напълно да се контролира неговия разум.
Според специалистите, синтетичната биология ще доведе до нови форми на биотероризъм. В момента биопрестъпността прилича на компютърната престъпност в началото на 80-те години на миналия век.