От векове  жените се определят като слабия пол.  Когато става въпрос, обаче, за заболявания или инфекции, жените са много по-устойчиви от мъжете. Гените на нежния пол са по-издържливи на болести.

Според изследване на белгийски учени, т. нар. слаб пол  генетично е програмиран да устоява по-добре на инфекции и на рак и, също така, се бори по-добре със заболяванията.

Тайната на по-силната имунна система на жените се крие в ключово биологично различие между двата пола,. Жените имат допълнително копие от женската Х-хромозома, а мъжете имат само една и много  по-малка Y-хромозома.

Това, според специалистите, означава, че жените  имат по-голям достъп до молекули, наречени microRNA, закодирани в Х-хромозомата. Тези малки количества рибонуклеинова киселина се смятат за основни регулатори на имунната система. В университета Гент, в Белгия, била изработена подборна карта на всички молекули microRNA  в Х-хромозомата, които играят роля  за имунната система и преборването на рака. Статистиката показала, че при хората, както и при другите бозайници, жените живеят  по-дълго от мъжете и по-добре се преборват със сепсис, инфекции и травми. Според специалистите, това се дължи на Х-хромозомата, която при хората съдържа 10 % от всички молекули  microRNA , открити до  момента в генетичния код. Много от тях имат важна роля за функционирането на имунната система и за борбата с рака.

Автор: Тони