И родители, и ученици отдавна не се колебаят дали трябва да има или не частни уроци за подготовка за кандидат-студентски и кандидат-гимназистки изпити. Въпросът е само къде да бъде това. Днес, да се влезе в престижна гимназия без частни уроци си е направо авантюра и не всички са готови на такова премеждие.
Любопитно е да се знае, че напоследък възрастта на учениците, които посещават частни школи, значително пада. Заради въведените миниматури, дори четвъртокласници вече ходят на уроци.
Напоследък пък има нова тенденция. Университетите конкурират частните школи и подготвят зрелостници за матура и за кандидат-студентски изпити.
В СУ, например, най-високата сума е 400 лева за 80 учебни часа, което прави по 5 лева на час. Това е цената на курса по математика, който започва на 17 декември и ще се провежда в съботните и неделни дни. Пак в СУ, курсът по химия е 350 лева за 60 часа. Той пък започва от февруари.
Факултетът по класически и нови филологии предлага курсове по английски, немски, френски и испански в два варианта - в шест поредни съботи или като интензивна подготовка през ваканцията. Колкото до френскя и италианския, за тези два езика има цели пет курса. Университетът, обаче, все още не е обявил подготвителни курсове по български език, който е един от най-важните за кандидат-студентите. Вероятно, те ще бъдат през пролетната ваканция.
Подготовката за УНСС пък струва 420 лв. Изпитът там се състои от три модула - математика, български език и модул по избор. Там подготовката е по ппримерни тестове, каквито се дават на изпита. А особен плюс е, че студентите могат да държат изпити веднага след курса, защото УНСС е единственият университет, който провежда електронни изпити всеки месец.
Университетите май ще вземат хляба на частните школи?
2011-12-10 16:41:00
fallback