Забелязали ли сте, че понякога забравяте неща, които трябва да свършите, кои са важни за уроците ви или които са ви били интересни, когато сте ги чули/прочели, но известно време след това не си спомняте нищо друго, освен, че са ви заинтригували. Ако това ви се случва, прочетете статията, в която има доста полезни съвети как да подобрите паметта си и да няма нужда да си записвате в тефтер важните неща, за да не ви се случи да ги забравите:

1. Не потискайте своите емоции - чувствата действат укрепващо на паметта и помагат за подобряване на спомените. Те се обработват от амигдала и е без значение дали спомените са добри или лоши, те ги стимулират и ни помагат да съхраним по-лесно различни информации. Случва се този механизъм да работи повече от необходимото, най-често при хора, които са преживели неприятен инцидент. Те често си спомнят ужасния момент и картините не напускат тяхното съзнание. Понякога един и същи спомен блокира паметта и човек получава амнезия.

2. Консумирайте риба, плодове и зеленчуци - хубаво е поне два пъти в седмицата да ядете скумрия, сьомга или сардина. Тези риби са мазни и съответно богати на омега-3 мазнини, които от своя страна са основен липиден съставен елемент на невроните. В рибата има селен и витамин Д, които също са полезни за паметта. Ефектът на тези съставки се увеличава няколко пъти, ако консумираме и плодове и зеленчуци.

3. Пазете нервите си - когато човек е подложен на хроничен стрес, мозъкът му не функционира добре. Хората, които са в депресия или постоянно се притесняват за нещо, докарват хипокампусът си до атрофия. При депресираните хора челната част на мозъчната кора работи значително по-бавно. Антидепресантите пък увеличават нивото на невромедиаторите, които улесняват връзките между невроните. С времето паметта се възвръща и подобрява.

4. Пазете се от заболявания на мозъка - най-големите врагове на мозъка са високото ниво на холестерола, диабетът и хипертонията. Те влияят отрицателно на състоянието на мозъчните кръвоносни съдове, а когато кръвообращението в мозъка не работи добре, той самият не функционира правилно. Затова наблегнете на консумацията на зеленчуци, които са богати на витамини от група В, защото те значително намаляват хомоцистеина в кръвта.

5. Спортувайте - физическата активност стимулира факторите на растежа, които пък подхранват невроните. Тя води и до уплътняване на стените на мозъчните кръвоносни съдове, което допринася за повече кислород към мозъка. Хората, които спортуват цял живот, губят доста по-малко мозъчна тъкан, когато станат по-възрастни и паметта им не им изневерява.

6. Избягвайте недоспиването - когато човек спи неговият мозък затвърждава приетата информация през деня. Хипокампусът прехвърля получената нова информация към други мозъчви центрове, за да бъде трайно съхранена.

7. Наблежнете на консумацията на "бавни" захари - мозъкът работи основно, благодарение на глюкозата. Хубаво е човек да консумира "бавни" захари, които се съдържат основно в пълнозърнестите храни.


Автор: Ралица Солакова