Според Библията, гълъбът, който долетял до Ноевия ковчег, за да извести, че наблизо има земя, донесъл в човката си клонче от маслиново дърво - знак за края на Великия потоп и за временното примирие на небесата с грешната Земя.
Така маслината
2011-11-26 10:52:04
Според Библията, гълъбът, който долетял до Ноевия ковчег, за да извести, че наблизо има земя, донесъл в човката си клонче от маслиново дърво - знак за края на Великия потоп и за временното примирие на небесата с грешната Земя.
Така маслината станала вестител на надеждата. Пак според Библията, в маслинова горичка /Гетсиманската градина/ се молел Христос, преди да посрещне трагичната си съдба...
Още в древен Египет, маслината била почитана като символ на справедливостта. Фараонът Тутанкамон е изобразен на стенописите в пирамидите с венец от маслинови клонки, като знак за мъдрост и зрялост.
Гърците пък украсявали с маслинови клонки победителите от Олимпийските игри. Смятало се е, също така, че маслината е прародител на всички дървета и е символ на живота.
Всъщност, маслината е много издържлива и, ако на някой му хрумне да изкоренява такова дърво, ще трябва да копае и чисти корените му в радиус от 5 метра. Ако, обаче, остане и най-малкото коренче, тя отново ще се възроди. Дори покосено от мълния и разцепено до корен, дървото на маслината се възражда и разцъфтява отново.
Древните гърци мачкали маслините с дървени сандали, както правели с гроздето. После ги заливали с топла вода, а маслото, което изплувало, изгребвали ръчно. Производството на зехтин не се е променило през вековете, само че в наше време маслините се центрофугират и филтрират със съвременни машини.
Гърците до такава степен вярвали и уважавали силата на зехтина, че го използвали в религиозните си ритуали, с него намазвали статуите на боговете си, често го смесвали с различни източни благовония.
Още от дълбока древност пък умните жени познавали предимствата на зехтина и го използвали за разкрасяване.
Зехтинът се препоръчва като отлично средство против холестерола и заболяванията на века - сърдечносъдовите заболявания, рака, диабета...
Не е възможно да се ядат сурови маслини, защото те са много горчиви. За да станат вкусна храна, те се поставят в специален солен разтвор и без подправки. Пет месеца маслините стоят в този разтвор при температура 10 градуса, след което се изваждат, проветряват се едно денонощие на открито и започва процес на леко окисляване. После се консервират в тенекии. И тази технология не се е променила с години.
В зависимост от традициите на дадена страна, маслините са отлична храна, те се прибавят към салати или от тях се приготвят основни ястия, пастети, сандвичи и плънки...А зехтинът е най-предпочитаната мазнина от кулинарите. Автор: Тони