От 1954 година на 20 ноември се чества Световният ден на децата. Наистина в почти всички държави на света се празнува Ден на детето или пък Ден на децата. Празникът е на различни дати и е по различен начин свързан с традиц
2011-11-20 16:54:59
От 1954 година на 20 ноември се чества Световният ден на децата. Наистина в почти всички държави на света се празнува Ден на детето или пък Ден на децата. Празникът е на различни дати и е по различен начин свързан с традицията на отделните държави.
На 14 декември 1954 г. ООН и ЮНЕСКО обявяват 20 ноември за Световен ден на децата. Но датата не е повсеместно възприета, тъй като голямото мнозинство от страните в света предпочитат да съхранят традициите си в честването на празника.
Международният ден за защита на децата се чества на 1 юни в почти всички страни от бившия социалистически лагер. Тази дата води началото си от Световната конференция по въпросите на детското здраве, която се провежда през 1925 година в Женева. В България става популярен след 1949 г., когато Москва обявява, че 1 юни се приема за Международен ден за защита на децата. Тъй като на този празниок не е придавана политическа окраска, след промяната на политическата система в тези страни, празникът е съхранен. Този ден е един от най-запазените празници за децата.
Празникът се чества във всички страни членки на ООН. По радиостанции, вестници и телевизонни канали се посочва важността на този ден. Отбелязва се необходимостта от грижи и закрила за децата.
Децата са бъдещите възрастни, които ще ръководят и управляват световните дела. Доброто възпитание на децата ще гарантира един по-хубав свят, едно по-щастливо човечество. Само с образование се постига мир и хармония. Целта на Световния ден на детето е да обедини децата по целия свят и да съдейства за мира между народите. Във връзка с тази цел ООН публикува през 1959 г. Конвенция за правата на детето, с която се предвиждат по-добри условия за живот и по-щастливо детство. Автор: Тони