Една от най-светлите дати в българския календар е 1 ноември. На този ден българският народ празнува Деня на народните будители. Това е празникът, когато почитаме паметта на българските просветители, книжовници, революционе
2011-11-01 14:10:25
Една от най-светлите дати в българския календар е 1 ноември. На този ден българският народ празнува Деня на народните будители. Това е празникът, когато почитаме паметта на българските просветители, книжовници, революционери и свети будители на възраждащия се национален дух.
В националния ни пантеон влизат много заслужили българи, оставили ярка следа в нашите съдбини, държавност и духовност, в борбите за църковна и национална независимост, просветни и обществени дейци, класици в литературата и изкуствата.
За първи път Денят на будителите се чества през 1909 година в Пловдив, а по-късно и из цялата страна. В периода от 1922 до 1945 година този ден на спомен и признателност е честван официално като общонационален празник. И макар, че след това е забранен от комунистическия режим, има градове в страната, където той все пак се е отбелязвал. Такъв град е Пирдоп. На този ден учениците в града изработвали фенерчета с изрязани на тях букви от азбуката и така преминавали като шествие през града...
Честването на 1 ноември става отново официално и общонационално с поправка в Кодекса на труда през 1992 година. Инициативата за възраждането на празника е на покойния днес писател Петър Константинов, председател на патриотичното сдружение ‘Мати Болгария’. Първи ноември официално е обявен за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.
Едни от най-известните народни будители са Св.Св. Кирил и Методий, Св. Иван Рилски, Григорий Цамблак, Владислав Граматик, Паисий Хилендарски, Неофит Бозвели, Неофит, Рилски, Иван Селимински, двамата братя Димитър и Константин Миладинови, Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Петър Берон, Васил Априлов, Иван Вазов и още много, много известни българи.