Всички знаят кой е Карл Май - бащата на  индианския вожд Винету и на Поразяващата ръка,  разбира се. Но вероятно малцина от почитателите на писателя знаят, че той е започнал да пише в затвора.

Карл Май  е осъждан няколко пъти и изкарва зад решетките общо седем години и половина за дребни кражби и измами.  Някои отдават неговия начин на живот на мизерията, която го преследва от малък.

Карл Май е   роден в многолюдно семейство на беден тъкач  и поради  недохранване,  скоро след раждането си,  даже ослепява - възприема света само чрез приказките на своята баба.
Лекарите все пак успяват да върнат зрението на момчето, когато то е на 4-5 години.

В произведенията на Карл Май - над осемдесет тома в романи, разкази и  стихове, се срещат герои  и теми от Северна Америка до Сибир, от делтата на Нил до прериите на Амазонка и о. Суматра.  

Малко хора знаят, че с много симпатия и добро познаване на моменти от историята, той пише и за България от 70-те години на 19-ти век. През 1881 г. в германския вестник ‘Дойче Хаусшац’ излиза като подлистник четивото ‘Под сянката на падишаха’, в което главен герой е Кара бен Немзи /Карл, синът на  Германия/. По-късно Карл Май преработва сюжета в поредица от няколко части: ‘През пустинята’, ‘През дивия  Кюрдистан’ , ‘От Багдад до Стамбул’, ‘През дебрите на Балкана’ и др.

Интересни наблюдения  и мисли за нашата страна има в четвъртото томче ‘Из дебрите на Балкана’, което се появи и на български през 1993 г. Там се споменава Мелник, описва  се тежкото положение  на поробеното население на България. Бедната девойка Анка е описана като олицетворение на българите, които, според автора, са честни, спестовни и чистосърдечни  хора.   Споменава се и за ‘недоволни съзаклятници, избягали в планините’.  Водач им бил човек, който не желаел да се подчинява  на султана, а искал да създаде българско царство със свой собствен , независим цар.

Явно, Карл Май е знаел, че  такова царство вече  е съществувало. Той показва това в момента, когато  героите стигат до Призрен и се чудят дали са открили сребърна мина.  И ето какво пише  авторът: ‘Известно е, например, че по времето на цар Симеон, управлявал от 888 до 927 година, не само царството е достигало най-големите си предели, но и че за търговията, изкуството и науката са били полагани ревностни грижи, а на много места е започнало търсенето на благородни метали. Властта на цар Симеон е достигала на запад  приблизително до днешния Призрен...’

На фона на твърде неосведомените по онова време /а и днес/ европейци, тези редове правят чест на големия писател и още повече засилват симпатиите ни към него.
Автор: Тони