Едно от най-важните  неща, които родителите могат да дадат на децата си, е добрата самооценка. Защото успехът спохожда хората, които харесват себе си.  Затова
родителите  трябва да помогнат на децата си да бъдат  ценени - те трябва да общуват с тях, да играят заедно с тях, за четат заедно или просто да ги слушат.

Друго важно нещо е родителите да научат децата си да се справят с неуспеха, загубата, срама, трудностите и поражението. Когато усетят, че са достатъчни силни,  за да се справят с емоциите си, децата добиват вътрешната  сила да приемат  света около себе си.

Самооценката в училищната  възраст се формира до голяма степен и под влияние на учителите. Затова родителите трябва да поговорят с тях.  И да не забравят, че  ефективността на учебния процес зависи както от системата на добре усвоени знания, така и от изградената самооценка на детето.

Има някои основни правила за изграждане на добра самооценка.  Младежите трябва да се поощряват, защото те тогава  научават повече за постиженията си, отколкото, ако се санкционират за неуспехите.

Децата, освен това, трябва да се поощряват веднага, след като са направили нещо хубаво.  Вярата  в младия човек е също много важно нещо. Когато  детето вижда, че родителите са убедени в способността му да овладее някое умение, то също вярва, че може да успее.

За поведението на децата трябва да се поставят ясни граници. Не трябва да се дават награди, за се прекрати  лошо поведение. Това е подкуп. По този начин детето се научава, че за да престане да се държи зле, трябва да получи награда.

Родителите не трябва да губят търпение с децата си. Ако те напредват бавно или има връщане назад в овладяването на уменията, не трябва да им се карат и да ги  наказват, а да им напомнят колко добре  са се  чувствали, когато са се  справяли.

Трябва да се избягва и капана на съвършенството. Необходимо е да се помогне на детето да изгради куража да прави грешки, да ги поправя и да върви напред.   
Автор: Тони