Спътници пазят Земята
Световните лидери днес правят всичко възможно да съдействат за проекти по космическото изследване на климатичните промени на Земята, за да попречат на глобалното затопляне.
С цел мониторинг и оценка на произтичащите на планет
2011-10-05 12:44:23
Световните лидери днес правят всичко възможно да съдействат за проекти по космическото изследване на климатичните промени на Земята, за да попречат на глобалното затопляне.
С цел мониторинг и оценка на произтичащите на планетата изменения, са създадени най-малко 10 спътника.
Един от тях е The Landsat 7 Satellite. Това е последният от спътниците с дистанционно сондиране на Земята. Изведен е в орбита през 1999 година в рамките на програма Landsat. Основната му цел е обновление на глобалния архив от спътниковите снимки.
Макар че програмата Landsat се управляваше от НАСА, снимките се обработват и разпространяват от геологическата в служба на САЩ. Спътникът е бил програмиран за 5 г. и ежедневно е предавал по 532 снимки.
Други 6 спътника от типа Formosat3 COSMIC /F3C/ са пуснати от военновъздушната база Вандерберг, Калифорния. Те правят геодезични изследвания, като наблюдават за изменението на климата.
Американско-канадският изследователски спътник CloudSat е изстелян на 28 април 2006 година, заедно с друг такъв - Calipso. Двата спътника са част от програмата на НАСА EOS. Calipso e американско-френски спътник, със същата мисия. И двата спътника са предназначени да изучават облачния слой.
Немският спътник TerraSAR-X Satellite е с дистанционно сондиране на Земята, чиято задача е да прави радарни снимки на повърхността за граждански интереси. Пуснат е на 15 юни 2007 година от космодрума ‘Байконур’ с помощта на ракетата носител ‘Днепър’. Оборудван е с радар със синтезирана апаратура.
Автор: Тони