В последните години мобилните телефони навлязоха  в ежедневието  ни и вече е немислимо да си представим живота без тях.

Но едновременно с това,  все по-често хората  се интересуват от това, доколко  потребителите на мобилни телефони са изложени на риск от възникване на здравословни
проблеми поради използването им.

Мобилните телефони приемат и излъчват електромагнитни вълни с честота в диапазон от 800 до 1900 МНz.  Електромагнитните полета  проникват в експонираните телесни тъкани и предизвикват загряване, което може да предизвика различни физиологични и терморегулаторни отговори, включително намалена способност за изпълнение на умствени и физически задачи при  покачване на телесната температура. Подобни ефекти са съобщавани  от хора, изложени на топлинен стрес или страдат от продължителна треска.
Особено уязвими са очите и меките тъкани, които съдържат повече течности.  

Изследвания за въздействието на електромагнитните полета върху човешкия организъм се правят в много страни, а също и в България. Мерната единица за облъчването от клетъчните телефони се нарича специфичен коефициент на поглъщане SAR /Specific Absorption Rate/, измерван във ват на килограм. Степента на въздействие върху човешкия организъм зависи от този коефициент, както и от честотата и продължителността на използване на мобилния телефон.

Има някои основни правила, които задължително трябва да се спазват при  използване на мобилни те телефони.  Едно от тях се отнася до децата. Те трябва да използват мобилните телефони само в спешни случаи. Мозъчната им кора и целият им организъм все още не са развити напълно и това  ги поставя в по-голям риск от влиянието на електромагнитното излъчване.  Ако все пак те вече имат  мобилни телефони,  не трябва да  ги поставят в близост до леглото, където спят, а още повече - под възглавницата.

Препоръчва се телефонът да се държи далече от главата, докато се избира насрещният номер и да се доближи до ухото, едва когато двата телефона са се свързали помежду си. Най-силните дози облъчване се получават с телефон на ухото, докато човек очаква да чуе сигнала ‘свободно’.  Мобилният телефон трябва да стои колкото се може по далеч от тялото.  Той не трябва да се носи в джоба, на колана или в ръка.  Защото, когато стои в джоба, облъчването засяга директно репродуктивните органи.

Ограничете броя и продължителността на разговорите,  доколкото е възможно.  Бъдете любезни, но кратки, защото по този начин се грижите за собствената си безопасност.
Избягвайте използването на мобилен телефон, докато пътувате с кола, метро, влак или асансьор или други метални заграждения. Те действат като Фарадеев кафез и отразяват електромагнитното излъчване обратно, като с това засилват негативното въздействие.
Старайте се да използвате мобилен телефон на места, където има силен сигнал, защото телефоните автоматично увеличават мощността си, когато сигналът е слаб.  

Когато спите, изключвайте мобилния телефон, защото той може да  понижи качеството на съня. А когато си купувате мобилен телефон, попитайте за SAR. Колкото по нисък е той, толкова по-добре.

Постоянно се правят проучвания за влиянието на мобилните телефони върху здравето на човека. Резултатите, обаче, са противоречиви. Проблемът е в това, че  технологията е прекалено нова и не съществува човек, който да е имал GSM, когато е бил дете, да го е използвал и да е остарял, за да бъдат оценени дългосрочните ефекти. Но проучванията продължават и дългосрочните ефекти върху организма тепърва ще бъдат оценявани и доказвани.
Автор: Тони