Нов правописен речник ще ни помага да пишем правилно

На всеки от нас се е случвало на пише CV , или  пък някакъв друг текст,  и да се чуди къде да сложи запетая, или пък главна буква.  Правилата, които сме учили в училище, като че ли са малко разколебани, под влиянието на интернет, к

2011-08-19 22:12:36
Нов правописен речник ще ни помага да пишем правилно
На всеки от нас се е случвало на пише CV , или  пък някакъв друг текст,  и да се чуди къде да сложи запетая, или пък главна буква.  Правилата, които сме учили в училище, като че ли са малко разколебани, под влиянието на интернет, както и на чуждите езици, които учим.

Под влияние на масово навлезлия английски език, както и на компютърните инструкции,
българинът започна да поставя масово главни букви там,  където не е необходимо.

Ето защо, през следващия месец  БАН пуска  обновено издание на основните граматични правила на българския език.  Там по много  ясен и достъпен начин ще бъдат  разяснени основните граматични изисквания, които ние все по-често не спазваме. Нещо повече, там са въведени и някои правила за писане, които  в момента съществуват само като практики в езика.

Напоследък има тенденция да се изписват  с главни букви думите, съставляващи името на някое учреждение, като например,  Министерство на Образованието, Младежта и  Науката.  А тук  с главна буква се  пише само първата дума. С главна буква не се изписват нито месеците, нито дните на седмицата, нито посоките на света и термините. ‘Питагорова теорема’,  например,  е с малка буква, защото тя не  принадлежи на Питагор, а се е наложила като научно понятие.

За сметка на това, езиковедите са  категорични, че в официален документ ‘Вие’ навсякъде е с главна  буква.

В новия речник  ще бъде разяснено възможно най-разбираемо кога се използва пълен и кога кратък член. ‘Когато думата може да бъде заменена с ‘той’,  се пише пълен член, а когато тя бъде заменена с ‘него’, пишем кратък член’.  Езиковедите смятат, че с това ясно обяснение ще може да се сложи край на спора.

В новия речник за първи път ще се появят думи, които, кажи-речи,  от десетилетие шестват  по страниците на вестниците . Затова пък ще отпаднат остарели и вече неизползвани понятия.  
Автор: Тони

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия