Космически удивителен знак образуват две сливащи се галактики. Явлението бе заснето от учените, работещи с американските орбитални телескопи "Хъбъл" и "Чандра". Кадрите на феномена, както и снимки на планетарна мъглявина във формата на огърлица, са достъпни в сайта на НАСА.

Двете сливащи се галактики образуват галактиката VV 340, известна още като Arp 302 и UGC 9818, която се намира на 450 милиона светлинни години от планетата Земя. Съставляващите я галактики са известни под наименованията VV 340A и VV 340B, или съответно "северната" и "южната". Погледната от Земята, "северната" изглежда като правата черта на препинателния знак "удивителен", а плоската страна на южната - като неговата точка.

Сливането на двете "подгалактики" ще завърши изцяло след период от няколко милиона години. Такава е съдбата и на нашата галактика - Млечния път, която след няколко милиарда години ще се слее в едно с мъглявината Андромеда, съобщи БТА.

Заснемането на космическия удивителен знак е осъществено в периода на програмата за изследване на т.нар. ярки инфрачервени галактики, които излъчват стотици пъти по-силна светлина от другите галактики. Това е и целта на проучванията - да се разбере защо това е така.

Благодарение на наблюдаването на VV 340 е установено, че двете галактики съдържат в себе си интензивно разрастващи се свръхмасивни черни дупки и че в "южната" кипи бързо звездообразуване.

Освен кадри на сливащите се галактики, екипът, работещ в "Хъбъл", е качил снимка на откритата съвсем скоро планетарна мъглявина "Колие", която се намира в съзвездието Стрела - на 15 000 светлинни години от Земята.
Мъглявината е образувана преди около 10 000 години. Причина за възникването й е един от елементите на двойна звезда, който започнал да увеличава обема си и втория компонент се озовал в газова обвивка. Първият се завъртал все по-бързо и обвивката се разпростяла на разстояние 22 светлинни години. Екваториалната област е образувала пръстен, по периферията на който за разположени струпвания от газ с по-висока плътност.
Автор: Ралица Солакова